Schiaparelli'nin Zamansız Mirası Musée des Arts Décoratifs'te

18 Temmuz 2022

Paris'te bulunan Musée des Arts Décoratifs, İtalyan moda tasarımcısı Elsa Schiaparelli'nin yaratıcı çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.

İtalyan moda tasarımcısı Elsa Schiaparelli'nin zamansız tasarımlarını ziyaretçileriyle buluşturan özel sergi, Paris’te bulunan Musée des Arts Décoratifs'te kapılarını açtı. Jean Cocteau, Salvador Dalì ve Leonor Fini gibi isimlerle iş birliği yapan Schiaparelli, ilham verici tasarımlarıyla yaşamı boyunca moda dünyasına önemli katkılarda bulundu.


1938’de sunulan Circus Koleksiyonu, Avrupa'da gerilimin arttığı karmaşık bir dönemde palyaço temalı eğlenceli bir defileyle görücüye çıkarak büyük ses getirmişti. Schiaparelli ve Dalí bu defile için birlikte çalışarak iskelet görünümünde siyah bir elbise tasarladı ve geçmişten bugüne ulaşan ikonik bir simgeye imza attı.


Aynı şekilde Schiaparelli'nin haute couture kreasyonları da hala her önemli kültürel etkinliğe damga vurmaya devam ediyor. Lady Gaga’nın giydiği Schiaparelli elbisesinin yanı sıra Beyoncé ve Zendaya gibi isimler de stillerini Schiaparelli’ye emanet etti.

Elsa Schiaparelli, yetenekli bir tasarımcı olduğu kadar güzel sanatlarla da oldukça ilgiliydi ve Paris’teki sergide kıyafetten sanatsal tasarımlara Schiaparelli'nin birbirinden farklı tasarımlarına ulaşmak mümkün.