Seçkin Pirim’in Eseri “Gate of Zero” Maldivlerde

17 Ocak 2022

Seçkin Pirim, Bodufushi Adası’nda bulunan sağlıklı yaşam merkezi için dönüşüme ve yenilenmeye dikkat çeken, ikonik bir geometrik heykel tasarladı.

Seçkin Pirim'in felsefe ve mimariyi şiirsel bir dokunuşla birleştirdiği “Gate of Zero”, Maldivler'de bulunan Bodufushi Adası'nda yerini aldı. Dünyaca ünlü Türk sanatçı ve heykeltıraş Seçkin Pirim, Bodufushi Adası'nda bulunan sağlıklı yaşam merkezi Joali Being için etkileyici bir geometrik heykel tasarladı. “Gate of Zero” için karışık algoritmalar kullanan Seçkin Pirim’in bir geçit görevi gören estetik tasarımı adaya gelen ziyaretçileri karşılama görevi görüyor. Semazenlerin etek formundan ilham alan yapı, gelen ziyaretçilerin geçitin içinden ilerleyerek mekana ulaşmasını sağlıyor.

“Bu ada oteli hem ruh hem de beden temizliği üzerine kurulmuş bir oluşum. Çocukluğumda Mevlana'yı çok okuduğum için onun etek formundan yola çıkarak çalışmamı oluşturdum. 'Heykelden geçip adaya girdiğinizde kendinizi dışarıda bırakmalısınız, içeri girdiğinizde başka bir benlikte olmanız gerek.' Bu düşünceyle yola koyuldum. Maldivler'deki “Gate of Zero” gibi büyük projelerde insanların daima heykelin içine girebilmesini ve heykelle bütünleşmesini istiyorum. Burası ikonik bir bina haline geldi. Çünkü Maldivler'de binlerce ada var ama hiçbirinde böyle bir eser yok”.

Seçkin Pirim’in de belirttiği gibi tasarımın en önemli noktalarından biri, Joali Being’in felsefesine uygun olarak yenilenme, dönüşüm ve sıfır noktasına ulaşma çağrışımlarıyla bağdaşıyor olması. “Gate of Zero”, Mevlana'nın felsefesiyle de birleşerek sıfır noktasına ulaşma konseptini destekliyor.


Benzer formları farklı ölçeklerden çeşitli parametik tasarımlar ve fabrikasyon araçları kullanarak bir araya getiren tasarım, farklı açılardan bakıldığında çeşitli manzaralar vadediyor.  Her bakımdan farklılığı ve yenilenmeyi öğütleyen bu estetik geçitin ziyaretçilere verdiği mesaj, arınmaları, sıfırdan başlamaları ve kendilerini yeniden keşfetmeleri üzerine.