Seçtiğiniz tek bir kelimeyi bağışlamaya davetlisiniz

13 Nisan 2020

POEMPORTRAITS, sanatçı ve tasarımcı Es Devlin tarafından Google Arts & Culture Laboratuvarı ve yaratıcı teknoloji uzmanı Ross Goodwin ile iş birliği içinde tasarlanan bir sanat projesi.

POEMPORTRAITS, sanatçı ve tasarımcı Es Devlin tarafından Google Arts & Culture Laboratuvarı ve yaratıcı teknoloji uzmanı Ross Goodwin ile işbirliği içinde tasarlanan bir sanat projesidir.


Şiir, tasarım ve makine öğrenimini birleştiren proje, yapay zeka ve insan işbirliğiyle sürekli gelişen kolektif bir şiir. Katılımcılar seçtikleri bir kelimeyi sisteme bağışladıklarında o kelime anında 19. yüzyıl şiirinin 25 milyondan fazla kelimesi üzerinde eğitilmiş bir algoritma tarafından oluşturulan orijinal iki satırlı bir şiire dönüştürülüyor.


Es Devlin'in 2017'de küratör Hans Ulrich Obrist ile yaptığı bir konuşmadan doğan POEMPORTRAITS fikri, o dönemden bu yana hala sürdürülüyor.

Bu kolektif şiirin bir parçası olmak parçası olmak isterseniz, siz de projeye bir kelime bağışlayarak kendi POEMPORTRAIT'inizi oluşturabilirsiniz.