Şef Guzmán, Vizyon ve Zanaat: Boragó

03 Mayıs 2017

Boragó, kuruluşunun 11. yılından bu yana misafirlerini etkilemeye devam ediyor.

"Şili’nin geleneksel ürünlerine ve yemeklerine duydukları saygıdan hareketle, eskiyi yeniyle harmanlayan Boragó ekibi pek çok ürünü ve tekniği dünyaya ilk kez tanıtıyor."

2016 yılında da dünyanın en iyi 4. restoranı olarak seçilen Boragó, Santiago’da bulunan ve şef girişimci Rodolfo Guzmán’ın vizyonu ve yeteneğinden ortaya çıkan başarılı bir mekan. Yenilikçi ve doğaya saygı duruşu niteliğinde yemekleriyle Boragó söz konusu olduğunda, Guzmán’ın her detayı titizlikle ele aldığı ve burada hiçbir başarının tesadüf eseri elde edilmediği anlaşılıyor.

Deniz mahsülü ve sebze ağırlıklı bir menüye sahip olan restoranın menüsünde bulunan yemeklerin malzemeleri bizzat yetiştiriliyor ve toplanıyor. Süt ürünleri ise doğal ortamda yetişen ineklerden sağılarak temin ediliyor. Kullanılan sebzeler, restorana yarım saat uzaklıkta bulunan kendi tarlalarında yetiştirilip hasat zamanı geldiğinde toplanıyorlar. Toprağın doğru zamanda verebildiği her ekine ve ürüne saygı duyduğunu belirten restoran, bu sebeple yalnızca mevsiminde yetişen ürünlerden yapılan yemekleri servis ediyor.

Rodolfo Guzmán, kendi elleriyle meyve toplarken

Asla bir arabulucu ile çalışmadıklarını belirten restoran ekibi, balığı dahi limana inerek yerel balıkçılardan aldıklarını ifade ediyorlar. Her malzemeye ve ürüne gösterilen saygı ile geleneksel Şili yemeklerinin yenilikçi yorumu da haliyle misafirleri kendine bağlıyor. Yalnızca yerel üreticilerle çalıştıklarını belirten restoran, 200’den fazla yetiştiriciyle birlikte çalışıyor ve onların çabası olmadan bu başarıyı asla elde edemeyeceklerini de alçak gönüllü bir biçimde belirtiyor.

Boragó’nun kurucusu ve aynı zamanda şefi olan Rodolfo Guzmán, klasik anlayışları yıkan restoranını, uzun yıllar Avrupa ve Şili’de başka restoranların ekibinde yer aldıktan sonra 2006 yılında açmaya karar vermiş. Şili’nin geleneksel ürünlerine ve yemeklerine duydukları saygıdan hareketle, eskiyi yeniyle harmanlayan Boragó ekibi pek çok ürünü ve tekniği dünyaya ilk kez tanıtıyor. 2015 yılında Chefs’ Choice Award (Şefin Seçimi) ödülüne de layık gösterilen Guzmán, Şili mutfağının geleceğini şekillendirmek için Mapuçe ve Pehuençe gibi kabilelerin izini sürüyor.

Rodolfo Guzmán

Kullandıkları ürünlerin elde ediliş biçimi olarak sahip oldukları sürdürülebilir yaklaşım ve her fırsatta dünyaya ve doğa anaya duydukları saygıyı belli ediş şekilleriyle minimalist ve çevreci bir bakış açısına sahip olan restoranın, servis ve iç dekorasyonu da bu anlayışı taşıyan sade ve doğal çizgilere sahip.


Restoranın en çok tercih edilen yemekleri ise; maqui berry ile servis edilen Venedik tartarı, sahil meyveleriyle servis edilen Şili raventi ve dövülmüş mürekkepbalığı ile servis edilen kızarmış yılan balığı. Kaliteden ve dünyaya duydukları saygıdan asla ödün vermeyen Boragó’nun daha pek çok ödülü kucaklayacağı kesin. Şili’ye yapılacak bir gezide ise kesinlikle ziyaret etmeye değer.