‘Şehrin Caz Hali’ne Günler Kala

14 Ekim 2018

Sokaklar, caddeler, yollar, bulvarlar… Sizi tüm yıl kim bilir nerelere götürdüler. Ama şimdi cazın eşsiz ezgilerini getirecekler. “Şehrin caz hali” Akbank Caz Festivali, 28. kez başlıyor.

"17 Ekim’de Akbank Sanat’taki Shinkiya Fukumori Trio konseriyle başlayacak olan festivalde, gün Babylon’da The Comet is Coming konseriyle devam edecek."

Türkiye'nin en köklü caz festivali olan Akbank Caz Festivali’nin, dünyanın en önemli caz müzisyenlerinin yanı sıra gelecek vadeden genç kuşaktan yeni isimlerin de yıldızlarının parlamasına destek olarak, tüm şehri caz etkisi altında bırakmasına günler kaldı.

17 Ekim’de Akbank Sanat’taki Shinkiya Fukumori Trio konseriyle başlayacak olan festivalde gün Babylon’da The Comet is Coming konseriyle devam edecek.

Cazseverlerin radarına alması gereken konserlerden diğerleri ise, trompetinin berrak sesiyle tanınan Avishai Cohen 21 Ekim’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda; zaman ve mekan arasındaki sınırları bulanıklaştıran, janrlar ötesi müziğiyle Bixiga 70 26 Ekim’de Babylon’da; afrobeat, reggae, caz ve hip-hop melodilerini Londra ruhuyla harmanlayan Ezra Collective 25 Ekim’de Babylon’da; krautrock’ın deneyselliğini, Afrobeat ve caz ile harmanlayarak funk’a ustalıkla yediren Karl Hector & The Malcouns 17 Ekim’de Babylon’da gerçekleşecek.

Bugün paneller, atölyeler, film gösterimleri, dinletiler ve sosyal sorumluluk projeleriyle çok yönlü bir organizasyon haline gelen festival; Ustalara Saygı, Festivale Özel, Cazda İngiliz Çıkartması, Güçlü Nefesler, Caz ve Ötesi, Sihirli Eller, Fransız Rüzgarı adlı yedi ana temanın yanında Caz Saati, Liselerde Caz, Kampüste Caz gibi farklı etkinlik ve atölyeleri de cazseverlerle buluşturacak.

Etkinlik çerçevesinde ayrıca, 20 Ekim'de "Kuzeye Gidenler", 21 Ekim'de "Erol Pekcan Anısına", 22 Ekim'de ise "Caz Müziği, Tiyatro İçin Bir İlham Kaynağı Koffi Kwahule" gibi cazseverlerin kaçırmaması gereken etkinlikler bulunuyor.