“Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” Sergisi Uzatıldı

10 Ağustos 2022

“Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” adlı sergi 28 Ağustos’a kadar uzatıldı.

Sakıp Sabancı Müzesi’nin ev sahipliğiyle sanatseverlerle buluşan “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” başlıklı sergi 28 Ağustos tarihine kadar uzatıldı.


Dr. Nazan Ölçer’in küratörlüğünü üstlendiği sergi resim, hat, müzik ve edebiyat alanlarında pek çok sanatçının ve kurumun gelişmesine ön ayak olurken sanat dünyasına derin izler bırakan önemli ressam Abdülmecid Efendi’nin sanatı ve yaşamı üzerine kurgulanıyor.

60 tablo ve 300’ü aşkın belgeyi bir araya getiren sergide, SSM koleksiyonunda yer alan Abdülmecid Efendi’ye ait 6 eser ilk kez bilimsel bir araştırma ile “Görünenin Ötesinde Abdülmecid Efendi” başlıklı bölümde yer alıyor.


Aynı zamanda İstanbul’un Fransa Konsolosluğu ve Institut français Türkiye desteğiyle, Nice şehrindeki Massena Müzesi koleksiyonundan 1926 tarihli bir otoportre ile Rochefort’daki Pierre Loti Müze Evi’nden getirilen orijinal çerçeveli üç milli eser de ilk kez sergileniyor.

“Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” başlıklı sergi 28 Ağustos’a kadar pazartesi hariç 10.00 – 18.00, cumartesi 10.00 – 20.00 saatleri arasında SSM’de Galeri -2’de ziyaret edilebilir.