Sen Olmadan Asla

01 Eylül 2018

Total Records: Vinyl & Photography sergisi, 2015’den beri gittiği her yerde büyük ilgi görüyor. Fotoğraf ve müziğin sonsuz karşılıklı ilhamının alameti farikasının son durağı Barselona’daydı.

"Serginin en çapıcı bölümleri, 120’nin üzerinde plak kapağına imza atmış olan Richard Avedon, David Bowie’nin 1970’lerde çıkardığı dokuz 45’likten oluşan seçki ve Grace Jones, Jean-Paul Goude iş birliğiyle ortaya çıkan işler olabilir."

Beş yüzü aşkın plak kapağından oluşan Total Records: Vinyl & Photography sergisi, otuz yılı aşkın bir süredir plak koleksiyonculuğu yapan, 15 bin plaklık bir arşivin sahibi olan Antoine de Beaupré, Paris’teki Monster Melodies isimli plak dükkânının sahibi Serge Vincendet ve Arles’ın direktörü Sam Stourdzé’nin ortak çalışması. Arles’da çok ilgi gören sergi, hemen ardından önce Zürih yakınlarındaki Fotomuseum Winterthur’da, daha sonra da Budapeşte’deki Robert Capa Contemporary Photography Center’da ve Berlin’deki c/o Berlin’de izleyicilerin karşısına çıkıyor ve son durağı ise Barselona’daki 2002 yılında kurulan ve kâr amacı gütmeyen Foto Colectania oluyor. bu mekanda, serginin daha önceki gösterimlerinden farklı olarak, İspanya müzik piyasasından bir seçkinin yanı sıra Latin Amerika müziğinin İspanya’da yaygınlaşması için yaptığı katkılarla tanınan Alejandra Fierro Eleta ya da nam-ı diğer Gladys Palmera’nın koleksiyonundan bir seçkiyi de barındırıyor.

Total Records, birbirini etkileyen ve besleyen bu iki sanat dalı, müzik ve fotoğraf arasındaki bağı kronolojk ve tematik bir yaklaşımla ele alıyor. Sergide 120’nin üzerinde plak kapağına imza atmış olan Richard Avedon’a ayrılmış özel bir bölüm, her albümünde görünümünü değiştiren, David Bowie’nin 1970’lerde çıkardığı dokuz 45’likten oluşan seçki, 80’lerin ilk yarısında, müzik dünyasının en çarpıcı görsel yaratımlarından birine imza atan Grace Jones ve Jean-Paul Goude iş birliğiyle ortaya çıkan plak kapaklarına yer veren bir bölüm, aslında fotoğrafçı olmayan ama işlerinde zaman zaman fotoğraf kullanan Andy Warhol, Robert Rauschenberg ve Dieter Roth gibi sanatçıların tasarladığı plak kapaklarından örneklere de yer veriliyor. Caz müziğinin önemli plak şirketi Blue Note’un yayımladığı, görsel kimliklerindeki tutarlılıklarıyla da meşhur plaklarının kapaklarına ayrılmış özel bölüm ise özellikle görmeye değer.


Yirminci yüzyılın ikinci yarısına dair alternatif bir fotoğraf tarihi önermesi olan Total Records sergisinin bir sonraki durağı meçhul ama beklerken sergideki plak kapaklarını ve daha fazlasını içeren dört yüz elli sayfalık Total Records: Photography and the Art of the Album Cover isimli kitap, sizi uzun bir süre oyalayabilir.