Ses ve Teknoloji Sanatı: PLAKÇALAR

12 Ekim 2016

Aynı anda netliği ve giriftliğiyle müzikseveri büyüleyen premium plakçalarlar

CD’ler internetin ve “stream” akımının kurbanı olurken plakçalarlar bir kesim için tekrar değer kazanmaya başladı.

Compact Disc'in dünyaya hükmetmeye başladığı yıllarda yavaş yavaş evlerden kaldırılmaya başlandı plakçalarlar... 1992 yılında dünyada yaklaşık 300.000 adet plak satıldı. Yani Kanye West’in yeni klibini Youtube üzerinden bir günde izleyenlerin sayısından daha az. Kaset ve plak kültürünü piyasadan silen bir devrimdi CD; pek çoğumuz onun büyüsüne kapılıp elimizdeki bütün plakları çıkardık, plakçalarları “meraklısına” verdik. 2000’lerde durum değişti. CD’ler internetin ve “stream” akımının kurbanı olurken plakçalarlar bir kesim için yeniden günyüzüne çıktı ve tekrar değer kazanmaya başladı...

Bugün Dual, Technics, Numark, Sony, Pioneer, Marantz, Pro-Ject ve Denon gibi markalar plakçaları bir tutku haline getirmiş müzikseverleri heyecanlandırmaya devam ediyor. Hayal edilebilecek en fonksiyonel sanat eseri gibi düşünülebilecek 3 ayrı marka ve tasarımı sizin için biraraya getirdik:

Davinci Audio Gabriel
İsveç yapımı, 165 kilo ağırlığında ve 4 ana pikap kafasından oluşan bu plakçalar türünün tek örneği.
Fiyat: $79,000


Transrotor Artus
220 kilo civarında olan bu devasa pikap dünyanın en pahalısı olmaya devam ediyor. Ana pikap kafası süspansiyonlu olan bu plak çalar, kendini diğerlerinden her özelliğiyle ayırıyor diyebiliriz.
Fiyat: €118,000


AV Designhaus Derenville VPM
HD kamerası ve ekranı olan bu plakçalarda dokunmatik ekranlı bir uzaktan kumanda da var. Şu ana kadar tasarlanmış en pahalı plakçalarlardan biri olmasının haklı sebepleri var.
Fiyat: £460,000