Sezonun en merak edilen defileleri

18 Ekim 2019

Her sezon New York ile başlayan ve Londra, Milano ve Paris ile devam eden moda ayı bu sezon da birbirinden dikkat çeken defilelere sahne oldu. İlkbahar/Yaz 2020 sezonunun en çok merak edilen koleksiyonu ise Gucci’den geldi.

2020 İlkbahar/Yaz sezonunun trendleri New York, Londra, Milano ve Paris’te gerçekleşen moda haftaları ile tanıtıldı. Moda maratonunun ardından Vogue Runway’de moda severler tarafından sezonun en çok merak edilen ve tık alan defile ve koleksiyonlarının istatistiklerini açıkladı. 

Her sezon koleksiyonları en çok merak edilen Gucci, Burberry, Versace, Fendi ve Chanel gibi modaevleri bu sezon da stil sahibi moda severlerin en çok takip ettikleri defileleri sundular. Bunun yanı sıra bu yılki moda ayının en çok konuşulan hadisesi ise şüphesiz Versace defilesini kapatan Jennifer Lopez oldu. 2000 yılında Grammy Ödül Töreni’nde giydiği artık ikonikleşen yeşil Versace elbisesinin yeniden tasarlanan versiyonu ile podyuma çıkan Lopez ve ona eşlik eden Donatella Versace sezonun en çok konuşulan iki ismi oldu. 

Modayı yakından takip edenlerin bu sezon en çok merak ettikleri defile, Gucci’nin Milano Moda Haftası’nda sergilediği yeni koleksiyonuydu. İtalyan modaevi göz alıcı, yüksek sesli koleksiyonun yanı sıra tartışmalı bir konuyla da gündeme geldi. oleksiyonun açılışını yapan beyaz üniformaların  akıl hastanesindeki kıyafetlerle benzerliği de gözden kaçmadı. Defilede yürüyen modellerden Ayesha Tan-Jones ise bu durumu eline yazdığı "Mental health is not fashion" (Ruh sağlığı moda değildir) yazısıyla podyumda protesto etti.


Listenin ikinci sırasını ise Chanel defilesi aldı. Unutulmaz tasarımcı Karl Lagerfeld’in ardından modaevinin dümenine geçen Virginie Viard’ın merakla beklenen yeni koleksiyonu yine beklentileri karşılamayı başardı. Lagerfeld’in mirasına bağlı kalan Viard, modaevinin imza parçalarına getirdiği yeni yorumlarla Chanel’in yavaş yavaş gençleştiğinin sinyallerini verdi. 


2020 İlkbahar/Yaz sezonunun üçüncü en merak edilen koleksiyonu ise Saint Laurent’den geldi. Hedi Slimane’in hazırladığı koleksiyon Eiffel Kulesi’nin muhteşem manzarası eşliğinde moda severlerin beğenisine sunuldu. 


Bu sezonun diğer öne çıkan defile ve koleksiyonları ise Burberry, Prada, Louis Vuitton ve Balanciaga’dan geldi.