Sharjah’ın Yaratıcı Yüzü

26 Kasım 2018

Sharjah’ın ilk grafik tasarım bienali, terk edilmiş bir bankada yerini alarak bizi tasarım ve kentsel dönüşüm üzerine düşünmeye davet ediyor.

"Grafik tasarımın ötesinde, organizatörler, Fikra Grafik Tasarım Bienali'nin başarısının, yerel yönetimler için tarihi mimarinin nasıl restore edilebileceğini ve yeniden nasıl tasarlanabileceğini tekrar düşünmelerine yardımcı olacağını umuyor."

Sharjah’ın 1970’lerden kalma bir yapı bloğunun ortasında yıkılmak üzere olan eski bir banka binası, son zamanlarda ülkede kreatif yönün nasıl yükselişe geçtiğini ortaya koyan bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Fikra Grafik Tasarım Bienali, Ortadoğu'da sanatçılar, mimarlar ve tasarımcılar için küresel bir sahne olarak hareket eden Sharjah merkezli grafik tasarım stüdyosu Fikra tarafından düzenleniyor. Yetkililer, şehrin tarihi mahallesini eski haline getirmeyi vadeden yeni bir yenileme projesinin yolunu açması için deniz kenarındaki alanın yıkılması gerektiğini düşünse de yerel grafik tasarım stüdyosu ve eğitim platformu Fikra'nın ev sahipliğini yaptığı geçici ama çığır açan Fikra Grafik Tasarım Bienali, binanın kaderinin tersine döndürülebileceğini öngörüyor.

Grafik Tasarım Bakanlığı'nın kuşbakışı görüntüsü. Fotoğraflar: Obaid Albudoor

Bienal, aynı zamanda Orta Doğu'da grafik tasarım üzerine gerçekleşen ilk bienal olması yönüyle de ayrı bir öneme sahip. Sergi, 20'yi aşkın ülkeden 40'ın üzerinde tasarımcı ve endüstri liderinin çalışmaları ile ziyaretçilere Ortadoğu'daki en yaratıcı ve devrimsel grafik tasarım projelerinden bazılarını görmelerini sağlayan iş birlikçi çalışmaları sergiliyor.

İyimser Grafik Departmanı'nda, Sharjah doğumlu tasarımcı Hisham Al Madhloum'un erken dönem çalışmaları sergileniyor.

Dubai merkezli T.ZED Architects tarafından binanın eski yapısından gelen özelliklerinin çoğunu koruyarak restore edilen banka binası, kurgusal bir Grafik Tasarım Bakanlığı haline getirildi. Birleşik Arap Emirlikleri'nin hiyerarşik devlet yapısını yansıtan ve binanın bir banka olarak idari geçmişine referans veren bu hayali Bakanlık, her biri tarihi ya da modern grafik tasarımın farklı bir özelliği üzerinde duran altı farklı bölümden oluşuyor. Bakanlığın hayali ofisleri arasında Mapping Margins, İyimser Grafik Bölümü, İkiliksiz Bölüm, Uçan Daireler Bölümü, Kaydileştirme Dili Bölümü ve Arşiv Ofisi bulunmakta ve Grafik Tasarım Bakanlığı, ileriki aylarda yıkılmasından önce muhtemelen binanın son kiracısı olacak.

80'ler ve 90'ların başlarında yapılan çalışma, kendi kendini yetiştiren Hisham Al Madhloum'un yerel sanat sahnesinin disiplini için daha önce görülmemiş bir yol oluşturduğu bir dönemi anlatıyor.

Sanat yönetmenlerinden Emily Smith, sergi için “Bu, grafik tasarımına bir disiplin olarak bakan, ama aynı zamanda dünyaya geniş bir açıdan bakmak için grafik tasarımını kullanan bir iş.” tanımını yapıyor ve “Tasarımın, eleştirel ve disiplinlerarası perspektifte bir araç olarak, önemli anlatılar hakkında düşünebilme ve şu anda neler olup bittiğine nasıl cevap verebileceğine bakmak bizim için önemli.” diye devam ediyor. Sanat yönetmenleri Prem Krishnamurthy, Emily Smith ve Na Kim ile birlikte Fikra kurucularına yardım eden Salem ve Maryam El Kassimi sergiyi hayata geçiren diğer isimler.

İkiliksiz Departman. Cheb Moha - I refuse the distance 2018. Modada mevcut olan giyim tutkusunun bir yansıması olarak Cheb Moha, 2.4 metrelik bir tişört tasarladı. Tişört, insanları samimi bir şekilde bir araya getirmek için birden fazla kişi tarafından giyilmek üzere tasarlandı.

Grafik tasarımın ötesinde, organizatörler, Fikra Grafik Tasarım Bienali'nin başarısının, yerel yönetimler için tarihi mimarinin nasıl restore edilebileceğini ve yeniden nasıl tasarlanabileceğini tekrar düşünmelerine yardımcı olacağını umuyor - Birleşik Arap Emirliklerinde mimari restorasyon neredeyse hiç yapılmıyor ve bunun yerine binalar yıkılarak yerine yenileri yapılıyor.

Local Industries'den poster.

T.ZED mimarların kurucusu Tarık El Zaharna bununla ilgili, “Şehirleri nasıl iyileştirebileceğimiz konusunda çok ciddi bir ifade olduğunu düşünüyorum” diyor. “Yeni bir mekana ihtiyacınız varsa veya bir şeye ev sahipliği yapacak bir mimariye ihtiyacınız varsa, gelişmekte olan bir ülkede her şeyi sıfırdan oluşturmak her zaman daha kolay, ama aslında özel anlar ve gerçekten özel bir anlatı oluşturmak için inşa edebileceğiniz anlar aslında halihazırda sahip olduklarınıza bakıp yeniden kullanmanızla oluşur.”

Uçan Daireler Bölümü'nden grafikler.

Fikra Grafik Tasarım Bienali, 30 Kasım'a kadar ziyaret edilebilir.