Shirazeh Houshiary’nin optik illüzyonları New York’u büyülüyor

04 Haziran 2021

Lehmann Maupin New York’taki yeni Shirazeh Houshiary sergisi, doğanın yasalarına karşı oynanan bir oyunu temsil ediyor.

İranlı sanatçı Shirazeh Houshiary, Lehmann Maupin New York’taki “A Thousand Folds” adlı sergisinde zaman, mekan ve maddesellik algılarını anlatıyor. Sanatçının eserlerinde, pek çok çelişki bir arada yer alıyor: şeffaflık ve opaklık, ses ve sessizlik, fiziksellik ve soyutluk. Gösterinin başlığından da anlaşılacağı gibi, Londra merkezli İranlı sanatçının son çalışması, sanatçının pratiğinin birçok katını ve kapladığı binlerce boyutu araştırıyor.




Houshiary, her çalışmasıyla görseli, bir yankı, bir nefes veya bir hatıra gibi soyut bir çalışma yapmaya gayret ediyor ve suyu, “iş birlikçisi” olarak tanımlıyor. Kendine özgü boyama tekniği, ardışık olarak su, pigment ve çizgi çizmeyi içeriyor; bu, tamamlanması genellikle birkaç ay süren yoğun bir yöntem. Bu süreç sayesinde sanatçı suya kendini ifade etme özerkliği veriyor ve hareket sanatçının eline geçmeden organik ve özgür olarak ilerliyor.




Houshiary’nin çalışmaları, Frauke Josenhans’ın küratörlüğünü yaptığı “Artists and the Rothko Chapel” sergisinde de yer alıyor. The Moody Center for the Arts, Houston’daki Rice Üniversitesi ve Lousiana’da bulunan New Orleans Sanat Müzesi’ndeki Sydney and Walda Besthoff Sculpture Garden da işlerinin bulunduğu mekanlar arasında.