Shirin Neshat, “Land of Dreams” Sergisi ile Dirimart’ta

06 Nisan 2022

Shirin Neshat’ın son dönem eserlerini bir araya getiren “Land of Dreams” adlı kişisel sergisi 9 Nisan - 22 Mayıs tarihleri arasında Dirimart’ta ziyaretçileriyle buluşuyor.

Sergiyle eşzamanlı olarak, Neshat’ın aynı ismi taşıyan üçüncü uzun metraj filmi de 41. İstanbul Film Festivali kapsamında üç farklı sinema salonunda gösteriliyor. Yaşamını ve çalışmalarını New York’ta sürdüren İran doğumlu sanatçının pratiği, insanın varoluşunu etkileyen dini ve siyasal güç kavramlarına odaklanıyor.Land of Dreams başlıklı son çalışmasında Neshat, kariyerinde ilk kez merceğine misafiri olduğu ülkeyi, Amerika’yı alıyor ve göçmenlere yönelik tehdidin bireysel yaşamları nasıl parçaladığını belgeliyor. 111 portre fotoğrafına eşlik eden çift kanallı video yerleştirmesi ve uzun metrajlı film, çağdaş Amerika’nın portresini çizerken izleyiciye çokdisiplinli, yoğun bir deneyim sunuyor.


Hem hayali hem belgesel nitelikteki videolar, çarpıcı görüntüleri ve barındırdıkları siyasal hiciv aracılığıyla sosyal, siyasal ve ekonomik adaletsizlik altında yaşayanların paylaştığı bir insanlık durumunu düşündürüyor.


Toplumun içindekilerle dışındakiler arasında bağ kuran sanatçının eserleri 9 Nisan - 22 Mayıs tarihleri arasında Dirimart’ta ziyaret edilebilir.

İlk kez 78. Venedik Film Festivali’nde gösterilen, Neshat’ın üçüncü uzun metrajlı filmi “Land of Dreams” İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından desteklenen 41. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde izlenebilir. Filmde rol alan oyuncular arasında Sheila Vand, Matt Dillon, William Moseley ve Isabella Rossellini yer alıyor.