Sıcak Buhar Ve Eşsiz Manzara

12 Kasım 2018

Yılın en soğuk aylarında ısınıp biraz kaslarınızı gevşetmek için yapılabilecek en iyi şey saunaya gitmektir. Bazı saunalar ise, nefes kesici manzaralarıyla bunu aynı zamanda panoramik bir şölene dönüştürüyor.

"Milan Practice Small Architecture Workshop tarafından tasarlanan sekiz kişilik sauna, çevredeki göl manzarasının güzelliği ile iç içe."

Yılın en soğuk ayları geldiğinde, saunaya gitmek ısınıp biraz kaslarınızı gevşetmek için yapabileceğiniz en güzel şey. Nüfusunun yaklaşık yüzde 99'unun haftada bir kez gittiği sauna, Finlandiya'da günlük hayatın önemli bir parçası. Binlerce yıl öncesine dayanan bu ritüel, dünyanın dört bir yanındaki mimarlara ve tasarımcılara ilham vermeye devam etmesiyle, dünyanın en güzel manzaralarının içerisine yerleşmiş saunalar bulabiliyoruz.

Soria Moria
Soria Moria, Norveç’in Dalen kanalının kenarındaki ağaçlarla ve dağlarla çevrili. Soria Moria ve yakındaki otel, misafirlerine ahşap banklarda keyfini çıkarabilecekleri eşsiz bir manzara sunuyor. Bir peri masalı sarayı olarak adlandırılabilecek sauna, günbatımında binanın dış cephesine yansıyan altın lekeler ile bu ismi hakediyor.
Hotellvegen 33, 3880 Dalen, Norveç

Gothenburg
Bu binanın metalik dış cephesinin sizi aldatmasına izin vermeyin. İçeriye girdiğinizde sıcak tahtalar ve cildinizi yumuşatacak buhar ile karşılaşacaksınız. Alman mimarlar Raumlabor, şehrin ortadan kaybolan endüstriyel geçmişini göstermek için Göteborg limanının etrafındaki suyun üzerinde yükselen bu oluklu çelik yapıyı tasarladı. Ahşap köprünün üzerinden geçtikten sonra, gün batımı manzarasını ve limana giden gemileri seyredebilirsiniz.
Jubilee Parkı, Gothenburg Limanı, Göteborg, İsveç

Vala
Vala, bir kamp alanına ve yürüyüş parkuruna çok yakın bir konumda, Estonya'nın en büyük milli parkının sakin bir bölgesinde yer almakta. Doğrudan Vala'nın sauna odasından nehre atlayabilir ve sıcaklık fazla gelirse yağmur suyu duşunda serinleyebilirsiniz. Eğer bu vahşi doğanın içerisinde bulabilirseniz, kullanımı herkese açık.
Soomaa Milli Parkı 118, Riisa, Tori bölgesi, Estonya

Stilleben, Åmot
İsveç'teki Stilleben Hotel'in konukları, kömür rengi ahşap dış cephesi sayesinde ağaçlara karışan küçük spa'sına huzurlu ormanın içinde ulaşabilirler. Milan Practice Small Architecture Workshop tarafından tasarlanan sekiz kişilik sauna, çevredeki göl manzarasının güzelliği ile iç içe.
Stilleben, Bruksvägen 3C, 816 95 Åmotsbruk, İsveç

The Bands
Bu karaçam kaplı bina, Lofoten Adaları'ndaki eski balıkçı köyü Kleivan'ın kayalık sahilinde uzanmakta. Saunaya ek olarak piknik terası, barbekü alanı, gömülü spa küveti ve dışarıdaki suya doğrudan erişim var. Çevredeki dağlar ve yakındaki binaların manzarası saunanın tam boy pencerelerinden hayranlıkla izlenebilir.
Kleivan Quay, Vestvågøy, Lofoten, Norveç

Löyly
Finli Avanto Architects tarafından tasarlanan bu Helsinki spa'sı bu listede şehir manzarasına tek sahip olanı. Geleneksel odun şömineli, halka açık saunaların yanı sıra kendi özel alanlarını tercih edenler için 20 kişilik daha küçük özel saunalar da bulunmakta. Löyly sağlık merkezi, ziyaretçilerin şehir ve deniz manzarasının keyfini çıkarabileceği büyük bir ön terasa sahip.
Hernesaarenranta 4, 00150 Helsinki, Finlandiya