Simbart Sunar: Anâsır-ı Erbaa

11 Mayıs 2018

İstanbul’un yeni ve alternatif sanat oluşumu Simbart, ikinci projesini bir Mehmet Öğüt sergisi ile 13 Mayıs günü izleyiciyle buluşturuyor.


"Mehmet Öğüt, bu çalışmalarında izleri yapan fakat yaparken müdahale edenden ziyade, bu sürece tanık olan konumunda kalmaya çalışıyor. Anâsır-ı Erbaa’da bu ve bunun mümkünlüğü sorgulanıyor."

Simbart Projects, genç sanatçılara belli bir mekana ve galeriye bağlı kalmadan, arkasına sosyal medyanın gücünü de alarak tanınabilirdik imkanı sunan genç ve oldukça farklı bir sanat oluşumu. İlk projesini Didem Erbaş’ın “Baraka” sergisi ile Tomtom Kırmızı’da hayata geçiren Simbart, sanatçıların görünürlüğünü sağlamak için belirli aralıklarla, tek gün süren pop-up sergiler gerçekleştiriyor. Projenin bundan sonraki kısmı ise sosyal medya üzerinden sanatçının sergisinden işlerin paylaşılıp tanıtılmaya devam edilmesi ile sürüyor. Galeri ve benzeri sanat projelerinde genellikle bunun tam tersi olurken, Simbart Projects’in sisteminde, mekanın sınırlamalarından kurtulmuş olunuyor ve sosyal medya ile çağa uygun bir tanıtım şekli benimsenmiş oluyor.

Türkiye’deki sanat dünyasının çok da alışık olmadığı farklı oluşumun ikinci projesi, 13 Mayıs Pazar günü Mehmet Öğüt’ün “Anâsır-ı Erbaa” sergisi ile gerçekleşecek. Mehmet Öğüt, sergide yaşam döngüsünü ve bu döngünün sorunsallaştırılmasından yola çıkarak, hayatını bu döngü ve akış içinde yaşayan insanın doğayla karşı karşıya olma halini ele alıyor. Üretim unsuru olarak kullanılan kibritler ise her uygulamada aynı gibi gözükse de, özelde farklı doku ve hatlara sahip olmasıyla, her birimizin hayatının ayrıcalıklığının temsili.

Doğanın kendi izlerini oluşturduğu gibi Mehmet Öğüt de bu çalışmalarında, izleri yapan, fakat yaparken, müdahale edenden ziyade, bu sürece tanık olan konumunda kalmaya çalışıyor. Anâsır-ı Erbaa’da bu ve bunun mümkünatını sorgulanıyor.

Fırat Arapoğlu'nun küratörlüğünü üstlendiği pop-up sergi, 13 Mayıs Pazar günü, Çukurcuma Hamamı'nda, saat 11:00 - 20:00 arasında ziyaret edilebilir. Serginin ardından yapılacak paylaşımları takip etmek ve sonraki sergilerden haberdar olmak için ise, @simbart_projects Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.