Sınırda tahterevalli

06 Ağustos 2019

Pembe tahterevalliler, tartışmalı uygulamalarla gündemden düşmeyen ABD-Meksika sınırına farklı bir açıdan bakılmasını sağladı.

Geçtiğimiz hafta, ABD-Meksika sınırında inşa edilmiş duvarın iki yanına yerleştirilmiş pembe tahterevalli fotoğrafları Instagram'da paylaşım rekoru kırdı. Çoluk çocuk herkesin keyfini çıkardığı fosforlu pembe tahterevalliler, Ronald Rael ve Virginia San Fratello isimli iki mimarın projesiydi.

Kaliforniyalı mimarlar Rael ve San Fratello, 2009'dan beri hayalini kurdukları bu projeyi sonunda bu yıl Amerikan başkanı Donald Trump'ın ateşlediği tartışmalar sonucunda hayata geçirmeye karar verdiklerinde sınırın diğer tarafındaki mimari grup Colectivo Chopeke ve demir işçileri ile işbirliği yapmışlar. Kökleri bu sınır bölgesine dayanan mimarlar, mimari anlayışlarının buradaki coğrafyanın yanı sıra politik bağlama bağlı olarak şekillendiğini ifade ediyorlar.

Hiçbir medya kuruluşuna haber vermeden bir Pazar günü ansızın sınırdaki 5.5 metrelik panellerin arasına tahterevallileri yerleştiren ikili, sınırın iki tarafından yoğun ilgi ile karşılaştılar. 'Tahterevalli Duvarı' isimli yerleştirme, sosyal medyanın etkisiyle kısa sürede, sınırların gerçek anlamını vurgulayan bir sembol haline geldi. Bu oyunda, bir taraf yukarı çıkarken diğer taraf aşağı inmek zorunda


Dolayısıyla her eylem doğrudan karşı tarafı etkileyen bir sonuç yaratmakta.

Yerleştirme, ABD'nin sınır politikaları dışında Meksika'nın kadınları önemsemeyen iç politikasına da eleştiride bulunmaktan kaçınmıyor. Oyuncakların pembe rengi, sınır şehri Ciudad Juárez'de 1993'ten beri sayıları her yıl sürekli olarak artan 1500'den fazla kayıp kadının anısına bir gönderme.

'Tahterevalli Duvarı' projesinin çizimlerine 2017 yılında 'Mimari Olarak Sınır Duvarı: ABD-Meksika Sınırına Dair Bir Manifesto' başlıklı bir kitaplarında yer veren mimar ikili, duvar ve sınır kavramlarına meydan okuyan projelerine devam etmeyi planlıyor. Mimarların yaratıcı fikirleri arasında, duvarın iki yanında film gösterimleri yapmak ve panelleri iki taraftan da çalınabilecek bir müzik aletine dönüştürmek de bulunuyor.