Sınırları Zorlayan Bir Tasarımcı: Rick Owens

22 Mayıs 2017

Rick Owens ve eşi Michèle Lamy’nin tasarladıkları mobilya koleksiyonlarının yaratıcı sürecini anlatan kitabı "Rick Owens: Furniture", Mart'ta yayınlandı.

“Bir kuş uçmayı nasıl öğrenir? Siz de o şekilde dünyaya geliş amacınızı gerçekleştirirsiniz. Kimse ne yaptığınızla ilgilenmiyor dahi olsa, ben bir köşede bir şeyler yaratıyor olurdum.” - Rick Owens

Hem birbirlerinin hayat arkadaşı hem de ilham kaynakları olan Michèle Lamy ve Rick Owens, beraber mobilya üretmeye karar verdiklerinde ilk olarak kendi yataklarını tasarlamışlar. “Satın almıyoruz; kendimiz yapıyoruz” mottosuyla da kısa süre içerisinde sanat galerilerinde sergilenen mobilyalar çıkmış ortaya.  

Yaptığı sıra dışı kıyafet tasarımlarıyla bilinen Rick Owens, mobilya tasarlamaya hobi olarak kendi evinden başlamış. Sınırları zorlamayı seven sanatçı, yarattığı çalışma alanları ve yatak odalarının yanı sıra, boynuzlu sandalyeler ve ağaç kütüğünden yapılma sehpalar ile moda tasarımcısı kimliğinin yanına yeni bir kimlik daha eklemiş.
Daha önce moda tasarımı geçmişine dair kendi yazdığı bir kitabı bulunan Owens’ın ikinci kitabı, Rizzoli New York tarafından “Rick Owens: Furniture” adıyla yayınlandı. Bu sefer mobilya tasarımlarını bir araya getiren kitap, aynı zamanda sanatçının çalışma alanlarını ve ilham kaynaklarını da içeriyor. Rick Owens’ın arkasındaki kadın olarak anılan Michèle Lamy'nin de dahil olduğu yaratım sürecinin bir özeti niteliğinde olan kitap, başlangıç noktasını Owens’ın 2007’de Paris’te tanıttığı mobilya koleksiyonu olarak alıyor.


Tasarımcının kendini net bir şekilde diğerlerinden ayıran estetik anlayışının kitaba yansıması, onu zamansız bir esere dönüştürüyor. Kitapta Owens’ın referans verdiği pek çok öge de var. Bunların başında Art Deco, deri barlar, II. Dünya Savaşı'ndaki beton sığınaklar ve 1930’ların Hollywood filmlerinde görmeye alışık olduğumuz siyah-beyaz Mısır mezarları geliyor.


Kitap, Aralık 2016 - Nisan 2017 arasında Los Angeles Çağdaş Sanatlar Müzesi’nin (MOCA) ev sahipliğini yaptığı "Rick Owens: Furniture" sergisinin arkasındaki süreci de detaylı şekilde açıklıyor. Sergi, Owens’ın klasik parçalarının yanı sıra, yeni eserlerinden bazılarını da içeriyor. Bu parçaların birçoğu, sanatçının geçtiğimiz Ağustos ayında SoHo’da açılan yeni mağazasında yerini aldı bile.Rick Owens'ın yeni kitabı Rick Owens: Furniture'a buradan sahip olabilirsiniz.