Sıra dışı rotalar ile dünyayı keşfetmek

11 Ekim 2019

Yaşadığımız gezegeni keşfetmenin yeni yollarını arayan maceracılar artık tatil rotalarını alışılagelmiş destinasyonların dışında kalan saklı cennetlere çeviriyor.


Kültür turizmi için İtalya’ya gitmek ya da deniz ve güneşin tadını çıkarmak için rotayı Güney Fransa’nın davetkar sahillerine çevirmek artık tatil planı yapan ve dünyayı keşfetmek isteyen maceracılar için yeterli gelmiyor. Hem eğitici hem de farklı deneyimler yaşamaya olanak sağlayan yeni rotalar şu an oldukça revaçta.


Kuzey kutbunu keşfedin

 

Merkezi Büyük Britanya’da bulunan seyahat şirketi Natural World Safaris’in önemli isimlerinden Will Bolsover yıllardır müşterilerinin keşfetme duygusunu ateşlemek için dünyanın farklı bölgelerine çeşitli seyahatler düzenliyor. Bolsover’ın en yeni destinasyonu ise Kuzey Kutbu. Mayıs 2020’de Expeditions for Change ismi ile başlayacak olan tura fotoğrafçı ve kutup kâşifi Martin Hartley de eşlik edecek. 10 gün sürecek olan tur Norveç’in Svalbard şehrinde başlayacak ve kutup kaşifleri ve bilim adamları ile toplantıları da kapsayacak.


Goa’da kendinizi bulun


Kültür ve mimari meraklıların aradıkları her şeyi bulabilecekleri Hindistan’ın Goa kenti ülkenin en ünlü yogileri ile tanışabileceğiniz, en güzel sahillerinde Hint Okyanusu’nun tadını çıkarabileceğiniz bir destinasyon. Goa’da otantik bir tatil isteyenlerin bir numaralı tercihi olan Cabo Serai, 57 dönümlük arazisinde yedi kır evi ve üç çadır ile konuklarına hizmet veriyor. Konuklarının kendilerini doğa ile iç içe hissetmeleri için tasarlanan Cabo Serai, aynı zamanda minimum karbon ayak izi bırakma konusunda hem çalışanlarını hem de misafirlerini cesaretlendiriyor.


Sanat ve konukseverlik bir arada


Tarihi 4000 yıl öncesine dayanan Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden Eskişehir yeni açılan Odunpazarı Modern Müze ile birlikte dünyanın her yerindeki sanatseverlerin en merak ettiği rotalardan birisi haline geldi. Eski Osmanlı konaklarını restore ederek şehre kazandıran Erol Tabanca’nın açtığı Omm Inn hem mimarisi hem de restoranı ile şehri ziyarete gelenlerin yeni uğrak noktası olmayı başarıyor. Eskişehir, Türk modern sanatının ve Osmanlı mimarisinin en iyi örneklerini yakından görmek isteyenlerin tatil listesinin en başında kendisine yer buluyor.Japonya’da kayak


Kış vekayak tatili denilince, Japonya akla gelen ilk rotalardan birisi değil. Fakat son yıllarda oldukça popüler olan Japon dağları, kış sporu severleri kendisine çekmeyi başarıyor. Daha çok Asya’da yaşayan Avusturalyalıların kışın tercih ettiği Japon dağlarını keşfe çıkmanın en güzel zamanı ise Ocak ayı.