Şişede Bahar

28 Mart 2018

Kate Evans yeni kokuları için, Vicci Bentley’nin ‘These Gauzy Mornings’ isimli şiirinden ilham alıyor ve ortaya taze ve yeşil bir parfüm olan ‘Lawn’ ortaya çıkıyor.

"Siyah biber, bergamot, yeşil galbanum ve paçuli gibi taze kokular, baharı atlayarak yaza geçişi, en azından duyusal olarak sağlıyor."

1927’den beri Londra’nın ve dünyanın en meşhur parfümcülerinden biri olan Angela Flanders’ın kızı Kate Evans ve Vicci Bentley, şiirsel bir kokuyla karşımızda; Lawn.

Parfüm ve şiir arasında benzerlikler olduğunu söylüyor şair ve güzellik yazarı Vicci Bentley. A Journal’ın lansmanı kapsamında ISTANBUL’74 Teşvikiye galerisinde halen görülebilecek olan “The Art of Scent” sergisini tüm duyularımızla gördüğümüz için, Bentley’nin öne sürdüğü fikre çok daha yakınız. Bir şiirin girişi, gelişmesi, yükseldiği nokta ve bitişi, bir parfümle benzer ritmi gösteriyor aslında. İkisi de bedeninizde bir takım duyguları uyandırıyor, canlandırıyor, hüzünlendiriyor ya da bir şeyleri hatırlatıyor özetle.

Meşhur parfümör Kate Evans’ın kızı Kate Evans yeni kokuları için, Vicci Bentley’nin ‘These Gauzy mornings’ isimli şiirinden ilham alıyor ve ortaya taze ve yeşil bir parfüm olan ‘Lawn’ ortaya çıkıyor. 21 Mart’ta satışa çıkan bu özel kokunun 50 ml’si 65 Pound, 30 ml’si ise 75 Pound’dan sunulacak. Siyah biber, bergamot, yeşil galbanum ve paçuli gibi taze kokular, baharı atlayarak yaza geçişi, en azından duyusal olarak sağlıyor.

Parfümün kokusunu biraz daha iyi anlayabilmeniz için notalara değil, bir şiire ihtiyacımız var sanırız…

‘These Gauzy Mornings’

There’s a reason why you push your bed pillow-close
to the open window so that the cool, the light
bathes you awake five o’clock and eager
to leave diseased dreams and watch
the calm, silver sheet of the
dawning lawn catch the
unhurried tumble of
a petal’s feather curl

for in the blink of that first, not-quite time

you still believe in the lightness of your footfall
stepping out onto the fresh, the wet
beneath your soles, between your toes;
inhaling silver, tasting green as
each liquid call in the chorus
trickles down to touch the
newness in you

until the truth of the day scorches through

- Vicci Bentley