Smart Speaker 2018

01 Eylül 2018

Yıl bitiyor evet ama bu onların ışıltısını söndürmeye yetmiyor. Sene sonu gelmeden, dünyadaki en iyi akıllı hoparlörlere kulak verin. Çünkü iyi müzik, her şeydir...

"Apple’ın yakında satışa sunduğu HomePod isimli akıllı hoparlörü durumu değiştirmiyor, Google Home Max piyasada bulunan akıllı hoparlörlere kıyasla daha kaliteli ses sunuyor."

Akıllı hoparlör dünyası büyümeye devam ediyor. Peki piyasada bulunan en iyi akıllı hoparlörler hangileri? Amazon, Google, Apple ve Microsoft gibi teknoloji şirketleri, akıllı hoparlör ürünleriyle akıllı telefon rekabetini farklı bir evrene taşıyor. Amazon’un Echo serisi tüketiciler tarafından en çok benimsenen ve üçüncü parti ürün ve hizmetleri tarafından desteklenen serisi olarak öne çıkıyor. Ekransız akıllı hoparlör deneyimi edinmek isteyenler için Echo Dot güzel bir tercih. Eğer biraz daha iyisini isterseniz, daha pahalı olan Echo Spot ürünü de tercih edilebilir.

Echo serisine alternatif olarak Google Home isimli akıllı hoparlörü tavsiye edebiliriz. Google Home ve Google Assistant, Amazon Echo ve Alexa gibi üçüncü parti ürün ve hizmetler geniş ölçüde uyumlu olmasa da Google bu boşluğu büyük bir olasılıkla kapatıyor ve pek yakında yakalaması bekleniyor. Google Home, Chromecast ekosisteminin derinlerine giren ve YouTube Red ve Google Play Müzik gibi Google’ın akış hizmetlerine abone olanlar için iyi bir tercih.

En iyi ses kalitesi sunan akıllı hoparlör ise açık ara Google Home Max. Apple’ın yakında satışa sunduğu HomePod isimli akıllı hoparlörü durumu değiştirmiyor, Google Home Max piyasada bulunan akıllı hoparlörlere kıyasla daha kaliteli ses sunuyor. Google Home Max’te dört adet D Sınıfı amplifikatör ile sesin şiddetini arttırmasını sağlayan iki adet 4.5 inçlik hoparlör var. Amplifikatörlerin 24 bit/192 kHz bir akış yapmasını destekleyebilen entegre DAC’leri de bulunuyor.

Google Home Max’in fiyatını yüksek bulanlar için alternatif olarak Sonos One isimli akıllı hoparlör bulunuyor. Sonos Play 1 ile aynı büyüklük ile gelen Sonos One, daha iyi ses veriyor. Sonos One sahipleri, evinde bulunan bütün Sonos hoparlörleri sesli komutlarla kontrol etme imkanına sahip oluyor.

Büyük ekranlı akıllı hoparlör arayanlar için Amazon’un Echo Show isimli ürünü öne çıkıyor. Kullanıcılar, Echo Show’da bulunan kişiler listesi üzerinden görüntülü görüşme yapma özelliği en dikkat çeken özellik olarak bulunuyor. Echo Show’da Alexa ile çeşitli uygulamaları kullanma imkanı da sunuluyor.