Snapchat’in yaratıcısından yeni akıllı gözlük

23 Ağustos 2019

Google Glass projesinin başarısızlığından sonra sessizliğe gömülen akıllı gözlük projeleri, Snap’in yeni Spectacles 3 akıllı gözlüğü yine yeniden sahneye çıkıyor.

Filtreleri ile öne çıkan popüler sosyal medya uygulaması Snapchat’in geliştiricisi Snap, geçtiğimiz hafta çok konuşulan akıllı gözlük serisi Spectacles’a yeni bir model ekledi. Spectacles 3 ismi ile tanıtılan akıllı gözlük serinin diğer ürünlerine göre artırılmış gerçeklik özelliğine daha fazla ağırlık vermiş gibi gözüküyor.


Diğer tasarımlardan farklı olarak Spectacles 3 çerçevesinde iki farklı kamera barındırıyor. Bir tanesi fotoğraflarda derinliği yakalamak amacı ile kullanılan kameralar ile fotoğraf çekebiliyor ve bunları üç boyutlu Snapchat filtrelerini uygulayarak sosyal medyada paylaşabiliyorsunuz. Fotoğraf kalitesini bu yeni ürün ile arttıran Spectacles ile aynı zamanda bir dakikalık videolar da çekebiliyorsunuz.


Fotoğraflar 1.642×1.642 piksel, videolar ise 1.216×1.216 piksel kayıt altına alınıyor. Bunları Snapchat‘te paylaşmak için ise telefona atmak gerekiyor. Akıllı telefonlara WiFi veya Bluetooth üzerinden bağlantı kuran Spectacles 3 tek şarjla 200 fotoğraf çekebiliyor ve 4 GB dâhili hafızasında 100 video ile 1.200 fotoğraf kaydedebiliyor.


Spectacles 3’ün en dikkat çeken yönlerinden biri ise kusursuz tasarımı. Bugüne kadar yaratılan akıllı gözlükler stil bakımından günlük kullanıma çok açık değildi. Fakat Spectacles 3 ile Snap bu algıyı değiştireceğe benziyor. Spectacles 3, hafif çelik gövde, yuvarlak lensler ve siyah ve gold olmak üzere iki farklı renk seçeneği ile kullanıcılara sunuluyor. Camlarının renkli olması ise gözlüklerin güneş gözlüğü olarak da kullanılmasını sağlıyor. Gözlükler ile gelen kılıf bu teknoloji harikası gözlükleri korurken aynı zamanda şarj da ediyor.


Önümüzdeki Kasım ayında 380 dolarlık fiyat etiketi ile satışa çıkmaya hazırlanan Spectacles 3 hem Android hem de iOS işletim sistemleri ile birlikte çalışabiliyor.