Snøhetta’nın Etkileyici Su Altı Restoranı: Under

17 Haziran 2022

Norveçli mimarlık stüdyosu Snøhetta tarafından Lindesnes bölgesinde bir su altı restoranı olarak tasarlanan Under, deniz altı yaşamı ile bütünleşmesiyle öne çıkıyor.

495 metrekarelik su altı restoranı Under, Norveçli mimarlık stüdyosu Snøhetta tarafından batık bir periskopa benzemesi için Lindesnes bölgesinde beton bir tüp olarak tasarlandı. Tamamlandıktan üç yıl sonra fotoğrafları çekilen su altı restoranı, deniz altı yaşamı ile bütünleşmesiyle öne çıkıyor.


Konuyla ilgili Snøhetta, sarp bir kıyı şeridinin altında kalan restoranın pürüzsüz beton kabuğu sayesinde zamanla deniz ortamına tam olarak uyum gösterecek şekilde tasarlandığını söyleyerek "Deniz altındaki doğa binayı tamamen kucakladığı için, planlanan tüm entegrasyonların hayata geçtiğini görmekten büyük mutluluk duyuyoruz." dedi.


Dünyadaki en büyük ve Avrupa’nın ilk su altı restoranı olan Under, ziyaretçilere benzersiz bir yemek deneyimi kazandırmanın yanı sıra bölgenin biyolojik çeşitliliğinin artmasına da katkı sağlıyor. Ayrıca deniz biyologlarına deniz yaşamını rahatsız etmeden inceleme yapabilmeleri için benzersiz bir alan sunuyor ve ziyaretçileri su altı yaşamını yakından gözlemleyerek öğrenmeye teşvik ediyor.


Baltık Denizi ve Atlantik Okyanusu’nun buluştuğu yerde bulunan restoranın yüzeyine yapışan algler ve yumuşakçalar, daha fazla deniz canlısını çekecek yapay bir midye resifi oluşturuyor.

Restoranda, misafirlerin içeriden deniz yaşamını gözlemleyebileceği on bire üç metrelik dev bir akrilik pencere bulunuyor. Snøhetta, ziyaretçilerin geceleri de deniz yaşamını gözlemleyebilmelerini sağlamak adına karanlık deniz ortamını aydınlatmaya yardımcı olan ışıklandırmalar için tasarım stüdyosu Light Bureau ile birlikte çalıştı.


Stüdyonun ilk sualtı mimari örneği olan Under, oldukça dikkat çeken yapısıyla gelecekte de birçok kez gündeme gelecek gibi görünüyor.