Snohetta’dan deneysel restoran tasarımı

04 Mart 2021

Snøhetta’nın sanat ve tasarım kolektifi En One ve Bronx merkezli gastronomi kolektifi Ghetto Gastro için yarattığı deneysel bir mutfak ve etkinlik alanı olan Burnside, Japonya'nın başkentinde kapılarını açmaya hazır.

"Mekanın tasarımı çok yönlülükle ilgili, esnekliğin aksine, sıradan bir şekilde de olsa birçok şeyi yapabilmek." -Craig Dykers

Snøhetta’nın sanat ve tasarım kolektifi En One ve Bronx merkezli gastronomi kolektifi Ghetto Gastro için yarattığı deneysel bir mutfak ve etkinlik alanı olan Burnside, Japon başkentinde kapılarını açmaya hazır.


Burnside, Snøhetta’nın yüksek standartlı profesyonel bir mutfak tasarladığı ilk işi değil. Michelin yıldızlı şef Thomas Keller için 2018’de yeniden tasarlanan ve genişletilen Kaliforniya merkezli French Laundry, mimarlara böyle bir ortamda gerekli olan hassasiyet ve uzmanlık konusunda birçok fikir vermişti. Burnside, alan olarak küçük olabilir, ancak stil ve verimlilik açısından güçlü. Snøhetta kurucu ortağı Craig Dykers, bu konuyla ilgili şöyle konuşuyor: “Tokyo’daki pek çok yer gibi burası da oldukça samimi — mekanın tasarımı çok yönlülükle ilgili, esnekliğin aksine, sıradan bir şekilde de olsa birçok şeyi yapabilmek.”


Ghetto Gastro ise “Black Power Kitchen” mutfak tarzı ile ünlü ve işlerinde bu bilinci öne çıkarıyor. Snøhetta, bunu iç mekana yansıtmak istemiş; gece ve gündüz, kafe ve salon arasındaki geçiş, iç tasarım için ikiliği koruyan bir tema olmuş. Kesişen iki kemer, iyi tanımlanmış bir yemek alanı ve mutfak oluştururken, aynı zamanda her iki alandan da birbirlerinin gözükmesine izin vererek mekanın önü ve arkası arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıyor.

Pandemi projenin açılışını biraz geciktirmişti, ancak şimdi Snøhetta için yeni ve yoğun bir yılın başlangıcına işaret ediyor. Burnside’ın hemen ardından, San Francisco’daki Bar Agricole’nin tasarımının da yaz aylarında tamamlanması bekleniyor.