Sommerro, Kuzey’in en stil sahibi oteli olmaya aday

14 Aralık 2020

Sanat ve konukseverliği bir araya getirecek olan Oslo'nun en yeni tasarım oteli Sommerro, 2022 yılında kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Norveç’in başkenti Oslo, son birkaç yıldır tasarım otelleri ile adından söz ettiriyor. Şehrin ilk tasarım oteli The Thief ile başlayan bu akım kendisine ait bir sanat galerisini de içinde barındıran Amerikalinjen ile devam etmişti. Şimdi ise 2022 yılında açılması planlanan Sommerro, şehrin lüks ve sanat odaklı konukseverlik deneyimini genişletmeyi amaçlıyor.

 

Sommerro’nun Oslo'nun en şık ve eski semtlerinden biri olan Frogner’de yer alan görkemli bir 20. yüzyıl binasını kendisine mesken seçmesi de bir tesadüf değil.  Norveç'in ünlü mimarları Andreas Bjerke ve Georg Eliassen tarafından tasarlanan ve 246 odası olan bina, 1930'lu yıllarda şehrin elektrik şirketi Oslo Lysverker’a ev sahipliği yapmış. Yapımı tam 13 yıl süren bina, neoklasik estetiklerin, görkemli artdeco detaylarını ve kullanışlılığı ön plana çıkaran özelliklerin muhteşem bir füzyonu. Heykeltıraş Asbjørg Borgfelt tarafından tasarlanan dış mekân rölyefleri, Norveçli sanatçı Per Krohg’un elinden çıkan zengin detayları, ana salondaki etkileyici duvar resmi ve ikonik mozaikli havuzu ile Sommerro’nun yeni evi halihazırda Oslo’nun parmakla gösterilen binalarından birisi.

 

Binanın orijinal özelliklerinin restorasyonu ve otelin iç mimarisi yerel mimarlık şirketi LPO Architect ve merkezleri New York ve Londra’da bulunan stüdyo GRECODECO tarafından üstlenildi. Sommerro’nun iç mimarisi için ilham ise Norveçli sanatçı Gerhard Munthe’nun folklorik öğelerinden, Oslo Belediye Binası’nda yer alan gösterişli sanat eserlerinden, 1900'lü yılların İskandinav mobilya tasarımlarından ve tabi ki mimarlar Bjerke ve Eliassen’den alındı. Ortaya çıkan ise köklerinden beslenen, yaratıcılığı ve fonksiyonelliği bir arada kullanan sanat ile yoğrulmuş bir tasarım oteli.

 

Otelin sanatsal ruhunu en iyi yansıtan odalarından biri olan Junior Suit’te cesur halı motifleri, Norveç'e özgü hayvan motifleri ile bezenmiş minderler, Murano camından yapılmış avize ve Munthe’nin eserlerindeki renk skalasını baz alan duvar kağıtları öne çıkıyor. Fakat Sommerro Oslo şehri için lüks bir tasarım otelinden fazlası olmakta kararlı. Şehrin misafirlerinin yanı sıra bulunduğu semtin topluluğuna da kapılarını sonuna kadar açacak olan otelde yedi adet bar ve restoran, bir kütüphane, özel bir sinema salonu, şehrin ilk ve tek çatı katı havuzu ve saunasını da içinde barındıracak.