Sonbahar Modasında ‘High Gloss’ Etkisi

07 Ekim 2018

PVC , rugan ya da vinil: parlak malzemelerin kaygan etkisi bu sezon geri dönüyor. Akşam veya gündüz farketmeksizin, anahtar kelime ‘parlak’. Islak görünümlü yağmurluklar ve parlak kalem etekler için dolaplarınızı açın.

"Miu Miu'nun parlak polyester ceket ve paltolarının geçit töreni halindeki defilesi 80'ler tadındayken, Balmain bu stile kendi tarzında parlak gümüş rengi uzun bir trençkot ile katıldı."

Clare Waight Keller’in “parlak ama sade” kulüp kültürü ve 1980’ler Batı Berlin’inden etkilenen Givenchy koleksiyonunda kışkırtıcı bir duygu hakimdi, parlak deri, podyumda ışıldıyordu. Parlak kemerler imitasyon kürk montları sarıyordu ve losenge çanta görünümlere eşlik ediyordu. Bununla birlikte, açık ara kreasyonun en çarpıcı parçası, seksi ve sofistike kalem etekti. Bu etek stiline, Marni, Georgia Alice ve Rosetta Getty gibi diğer tasarımcıların koleksiyonlarında da rastlamak mümkün.

Net-a-Porter'ın perakende moda direktörü Lisa Aiken, “Bir kıyafete sadece tek bir parlak doku eklemek, çok az çaba harcayarak şıklık sağlıyor” diyor. Aiken’in “sadece tek” tavsiyesi, buradaki temel gösterge, baştan aşağı ıslak bir görünüm yerine, diğer lüks kumaşlarla tezat oluşturan bir cila unsuru olarak kullanmak.

Parlak dış giyim bu moda içinde tercih edebileceğiniz belki de giyilmesi en kolay olanı. Marni'deki parlak renklerdeki vinil ceketler elektrik mavisi ve parlak yeşil dahil olmak üzere canlı renk seçeneklerine sahipti. Kreatif direktör Francesco Risso, “Marni şekil, renk, doku ve malzeme açısından deney yapmayı çok seviyor” diye anlatıyor bu cesur seçimi. Devamında getirdiği sözler ise bu modayı uygularken size ilham olabilir; “Bir tasarımcı olarak, önceden tanımlanmış kuralların ötesine geçmenin bir yolu olduğu için asla dokuları karıştırmaktan asla korkmuyorum. En iyi kombinasyonları başka türlü nasıl keşfedersiniz?”

Miu Miu'nun parlak polyester ceket ve paltolarının geçit töreni halindeki defilesi 80'ler tadındayken, Balmain bu stile kendi tarzında parlak metalik gümüş rengi uzun bir trençkot ile katıldı.

Roland Mouret, 1978 yapımı kült gerilim filmi Eyes of Laura Mars'ı yeni koleksiyonunun ilham kaynağı olarak nitelendiriyor. “İlk bakışta, sert gözüken parlak deri gerçekte çok hassas.” diyor Mouret. “Işığı yansıttığı şekliyle duyusal bir niteliğe sahip.”

Bu arada, Net-a-Porter, yağmurlu hava modasını renklendiren Danimarkalı dış giyim markası Rains ile parlaklık kazanıyor. Artık Aiken'in “moda unsuru” olarak adlandırdığı, “beklenmedik şekilde sıvı, su geçirmez kumaşlardan şeffaf PVC'ye” yeni kumaş geliştirmeleriyle, yağmurluk trendini canlandırıyor. Parlak ceketler kadın siluetini vurgulayarak zamansız trençkot tasarımına sadık kalıyor.

Defilelerde, parlak deri ve vinil haricinde, yüksek parlaklık ile kontrast sağlamak üzere daha yumuşak kumaşlar da sahnede yerini aldı. Fendi'nin klasik ve spor kıyafetleri birleştiren koleksiyonunda uzun bir vinil kaplama ceket ve midi boy pileli etek birlikte başroldeydi. Chloé ise podyumda, parlak şeylerin etkisinin nasıl uzun süreceğinin örneğini verdi. Daha çok aksesuarlara yoğunlaşarak, iki tonlu Recke çizme ve orta boy Roy çanta parlak bir kontrast oluşturuyordu.

Eğer hala bu modaya dahil olmak için tereddüt ediyorsanız siz de kemer ve çanta gibi ufak aksesuarlardan başlamayı deneyebilirsiniz.