Sonsuz İlham Kaynağı: Georgia O’Keeffe’nin Abiquiú Evi

27 Nisan 2020

İlham verici evlerde bugün, Ressam Georgia O’Keeffe’nin, stüdyo ve yaşam alanı olarak kullandığı Abiquiú, New Mexico’daki evini ele alıyoruz.

"Bu kapılı duvar, kesinlikle sahip olmam gereken bir şeydi."

Ressam Georgia O’Keeffe, stüdyo ve yaşam alanı olarak kullandığı Abiquiú Evi’nde hayatının büyük bir çoğunluğunu geçirdi. Cottonwood serisi, Abiquiu Mesa manzaraları gibi önde gelen eserlerini de yine burada resmetti.Georgia O'Keeffe, COTTONWOOD TREE IN SPRING

Etkileyici çiçek imgeleriyle tanınan Georgia O'Keeffe, 1887’de New Mexico’da doğdu. Sanat eğitimini sürdürmek için Şikago ve New York şehirlerinde yaşamış olsa da çok sevdiği ve ilham kaynağı olan New Mexico’nun kuzeyinde uzun süreler geçirdi. 
Krysta Jabczenski

New Mexico, Abiquiú’da yer alan ve şimdi  O'Keeffe Evi ve Stüdyosu olarak adlandırılan yapı sanatçının satın aldığı 1945 yılında bir harabeydi. Bu bileşik yapı Koloniler döneminden kalma bölgesel mimari gelenekleri taşıyan detaylarıyla öne çıkıyor. 19. yüzyılda, kerpiçten oluşan birkaç odanın eklenmesiyle genişletilen yapı ortak kullanım alanı olan avluyu çevreliyor.Todd Webb

Evi çevreleyen avlu duvarlarından biri ile derinden bir bağ kuran O’Keeffe, o andan şöyle bahsediyor:


“Harabenin içinde ve etrafında gezindiğimde bir avlu karşıma çıktı. Avlunun açıldığı küçük evin yanında da bir kuyu vardı. Bir yanında üzerinde kapı olan uzun bir duvarı olan orta genişlikte bir avluydu bu. Bu kapılı duvar, kesinlikle sahip olmam gereken bir şeydi.”


Todd Webb

Yapının satın alım ve restorasyon süreci yaklaşık 13 yıl sürdü. 1949 yılında ise Abiquiú Evi, artık O’Keefe’nin kalıcı yaşam alanı olmuştu. Ev, sonsuz ilham kaynağı vaadeden bir kutsal mekandı adeta. 1984 yılına kadar burada yaşayan O’Keefe, 98 yaşındayken 6 Mart 1986’da Santa Fe’de hayata gözlerini yumdu.  1998 yılında, O’Keeffe Evi ve Stüdyosu Ulusal Tarih Mirası ilan edildi. Şimdi, O’Keeffe Müzesi himayesi altında ziyaretçilerini ağırlıyor. Şu an geçici bir süre için kapalı olan yapıyı, O'Keeffe Müzesi'nin video turlarıyla keşfedebilirsiniz.