Sonsuzluğu Yeniden Yaratıyorlar

22 Aralık 2022

Yayoi Kusama’nın renkli evreni ile Louis Vuitton, on seneden sonra ikinci bir işbirliği ile yeniden buluşuyor.

Kendine has işleriyle bilinen özgün Japon sanatçı Yayoi Kusama ile Louis Vuitton, ikinci iş birlikleri ile sonsuzluğu yeniden yaratmaya koyuldu: Ocak 2023’te piyasaya çıkacak 'Louis Vuitton x Yayoi Kusama Collection' ile Kusama’nın imzası haline gelmiş motifleri, moda evinin tasarımları üzerine bir kez daha görebileceğiz. 


İlk olarak 2023 Cruise defilesi kapsamında dünyayla paylaşılan koleksiyon, Kusama’nın meşhur puantiyeleri, sembolik objeleri ve hipnotik desenleri, zamanın ve mekanın ötesinde bir evren kurarak Louis Vuitton’un (LV) amblem ve sembolleri üzerinden renkli bir oyun kuruyor. Parfümden çeşitli aksesuarlara uzanan seçkisiyle bu, aynı zamanda Kusama ile LV arasındaki en kapsamlı iş birliği. Kategorize edilmesi en zor sanatçılardan biri olan Kusama’nın birkaç sene önceki ‘Infinity Mirror Rooms’ adlı çok ses getiren enstalasyonundan ilham alan koleksiyonda, Kusama’nın motifleri dokusal biçimde katmanlar oluşturarak hem monokrom hem de renkli ürünlere, oyunbaz bir dokunuş getiriyor.


Yayoi Kusama ile LV arasındaki ilk işbirliği 2012’de modaevi o sıralar Marc Jacobs’ın kreatif direktörlüğü altındayken olmuştu. Şimdi ise Nicolas Ghesquière imzalı tasarımların üzerinde hayata geçiyor. Louis Vuitton başkan yardımcısı Delphine Arnault, heyecanlarını şöyle paylaşıyor: "Bunu, konsept ve zanaat konusunda mükemmeliyetçi, zihinleri benzer çalışan iki tasarım stüdyosu/atölyenin buluşması gibi de görebilirsiniz. Bir buçuk senelik çalışmamızın her saniyesine değen bir sonuç oldu. Kusama’nın işlerinin en önemli ögelerinden biri ‘mutluluk’. Ve biz, pandemiden sonraki dünyada buna çok ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. "