Sophia Loren’in Aşk Mutfağı

13 Nisan 2021

İtalyan sinema oyuncusu Sophia Loren, günümüzde yükselişte olan ünlülerin yemek kitabı çıkarma akımından on yıllar önce tarif kitapları yazma işindeydi.

"Gördüğünüz her şeyi spagettiye borçluyum."

Sophia Loren, 1970'lerde daha az film rolü almayı tercih ederek ailesiyle vakit geçirmeye odaklandı. Evde geçirdiği o zamanlar, 1971'de Rizzoli tarafından İtalyanca olarak yayımlanan In Cucina con Amore adlı yemek kitabıyla da belgelenmişti. Bir yıl sonra, yemek kitabı Amerika'da In the Kitchen With Love adıyla, Birleşik Krallık'ta da Eat with Me olarak ve Türkiye'de Aşk Mutfağı başlığıyla yayımlanmıştı. 


1998'de Sophia Loren'in Recipes & Memories adlı kitabı yayınlandı. Bu kitap, yaşamından fotoğrafların yanı sıra, Napoliten usulü kuzu yahnisi, hindi, kestane ve kuru meyveden yapılan tatlı-tuzlu bir pirinç yemeği ve çok sayıda klasik İtalyan yemeği tarifleri içeren geniş formatlı bir kitaptı. 


Loren, Dün, Bugün, Yarın: Hayatım adlı 2014 otobiyografisinde kitabı geleneksel bir Neopolitan Noel pastası olan strikffoli hakkında bir cümle ile açıyor. Savaşın paramparça ettiği Napoli'deki yılları şöyle yazıyor: “Açlık, çocukluğumun ana temasıydı… Zaman geçtikçe yiyecek satın almak için para ya da erzak yoktu. Bazı günler yiyecek bir kırıntı bile bulamazdık. " Bu noktada Loren’in ünlü sözünü hatırlamak gerekiyor, "Gördüğünüz her şeyi spagettiye borçluyum." 


2013’te Rizzoli, In Cucina con Amore'u bazı ek içeriklerle yeniden yayınladı, ancak Loren’in İngilizce yemek kitaplarının baskısı artık yok. Vincent Price’ın Treasury of Great Recipes ve Salvador Dali’nin Les Diners de Gala’nın son yıllarda yeniden yayımlandığı düşünüldüğünde, İtalyan yayınevinin Loren’in Aşk Mutfağı’nı yeniden gözden geçirmesinin zamanı çoktan geldi.