Sosyal Medyanın Antidotu Doğa ile Dijital Detoks Kampı

30 Haziran 2017

İpleri elimize alarak "log out" olmanın vakti geldi.

“Sosyal medyanın öncü girişimcilerinden Tanya Goodin için nasıl sorusunun cevabı çok basit: Dijital Detoks.”

Akıllı telefonların hayatımızı ele geçirdiği dijital çağda, bağlanmak ve bizden daha büyük bir ağın parçası olmak vazgeçilmezlerimizden biri oldu. Uyku için ayrılan vakitten çalarak parmak uçlarımızla kitlendiğimiz dokunmatik ekranlar ise artık yardımcımız değil, patronumuz haline geldi. Online dünyanın içine dahil oldukça daha çok bağlanmak isteyen bu yeni dünyanın bireyleri olarak, sosyal medya döngüsünden nasıl çıkabileceğimizin sorusunu kendimize her gün sorsak da günlük hayatın içinde doğru yanıtı bulmak oldukça zor. Sosyal medyanın öncü girişimcilerinden olan Tanya Goodin için nasıl sorusunun cevabı çok basit: Dijital Detoks.

Goodin’in başlattığı itstimetologoff.com, sosyal medya ve internet bağımlılığımızdan uzaklaşabilmek için kurulmuş bir sosyal platform. Yüz yüze iletişime, bedenimize ve doğaya dönüş için çağrıda bulunan itstimetologoff.com, önerdiği dijital detoks programları ile sizi İngiltere, İtalya ya da Hawaii’de bir hafta sürecek arınma deneyimine davet ediyor. Yeni insanlarla iletişime geçerek konfor alanınızın dışına çıkacağınız, spor sayesinde bedeninizle tekrar iletişime geçeceğiniz bu süreçte baştan aşağı bir yenilenme hedefleniyor.

Lokasyon değiştirmeden uygulayabileceğiniz ikinci bir seçenek ise Cuma gecesinden Pazar akşamına kadar telefonunuzdaki bütün aplikasyonları silmenizi öneren 5:2 Digital Diet programı. 5 adımda uygulanan 2 günlük bu süreç kısa görünse bile, etkili çözümleri ile hayat kalitenizde büyük fark yaratıyor.

Telefona bağımlı halde yaşamanın kendi hayatındaki yansımalarına bakarak belli başlı kısıtlamalar yapmaya karar veren Goodin’e göre internet ağı ile sarmalanmış çevremizden kaçmamıza gerek yok. Cesur yeni dünyanın sunduğu kolaylıkların keyfini, onları bilinçli kullanarak fazlasıyla çıkarabiliriz. Arada bir kendimize izin vererek zihnimizi ve bedenimizi temizlememiz, online yaşama geri döndüğümüzde akıllı telefonlarımıza bağımlı olmadan, farkındalık sahibi kullanıcı pozisyonuna dönüş yapmamızı sağlayacak.

Dokunmatik ekranlardan kafamızı kaldırıp gökyüzüne bakmamızı isteyen It’s Time to Log Off platformu, web sitesinde detoks programlarına ve katılımcıların deneyimlerinin bulunduğu bir bloga da yer veriyor. Siz de It’s Time to Log Off’un bir parçası olmak isterseniz, ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.