Sotheby’s Açık Artırmasında Botticelli Rekoru

29 Ocak 2021

Sotheby’s’in en yeni açık artırmasında, İtalyan Rönesans ustası Sandro Botticelli'nin kusursuz şekilde korunmuş tablosu rekor fiyata alıcı buldu. 92,2 milyon dolara satılan bu eser, sanatçının 10,4 milyon dolarlık bir önceki açık artırma rekorunu kırmış oldu.

Sotheby, 28 Ocak'ta Sandro Botticelli’nin Madalyon Tutan Genç Bir Adamın Portresi’nin öne çıktığı toplam 114,5 milyon dolarlık satış yapıtığı Masters müzayedesiyle tarih yazdı.


Perşembe sabahı New York'ta düzenlenen Master Paintings & Sculpture I müzayedesi, Floransalı usta Alessandro di Mariano Filipepi'nin, yani Sandro Botticelli’nin tarihi satışıyla başladı. İtalyan Rönesansı’ndan eserlere yer veren Sotheby's Masters Week, çoğu yüzyıllardır görülmemiş olan, Eski Usta tablolarını, çizimlerini ve heykellerini kapsayan yedi müzayededen oluşan bir diziyi kapsıyor.


Tarihi 1480'lere dayanan "Madalyon Tutan Genç Bir Adamın Portresi"nin bir Medici aile üyesine ait olduğu tahmin ediliyor. Botticelli’nin en güzel portrelerinden biri olan Madalyon Tutan Genç Bir Adamın Portresi toplamda 92.184.000 dolar ile rekor bir satışa imza attı. Elde edilen fiyat, onu şimdiye kadar satılan herhangi bir dönemin en değerli portrelerinden biri yapmakla kalmıyor, aynı zamanda açık artırmada satılan en değerli Master resimlerinden biri haline getiriyor.


Sotheby's Eski Usta Tablolarından Sorumlu Eş Başkan George Wachter "Bu, Eski Usta tablolarının sınırlarını aşan bir tablo," diyor. "Herkesin sahip olmayı dileyebileceği, çok iyi korunmuş, en zarif, klasik Rönesans portrelerinden biri.”