Sotheby’s Les Lalanne Müzayedesi’nde Rekor Fiyat

09 Kasım 2019

Paris'te iki gün boyunca süren bir müzayede satışına imza atan Sotheby's, 20. yüzyılın önemli sanatçı ikilisi Claude ve François-Xavier Lalanne koleksiyonundan 250'nin üzerinde sanat eserini görücüye çıkardı.


Sotheby’s müzayedesinde otuz yılı aşkın bir süredir beraber çalışmış olan Claude ve François-Xavier Lalanne ikilisinin eserleri müzayede katılımcılarından büyük ilgi topladı ve eserlerin tamamı satılarak yeni bir rekora imza atıldı. Tamamı 91 milyon euro eden satış tahminleri dörde katladı.


İki gün süren müzayede, Sotherby’s den gelen bilgiye göre Fransa’da son on yılda yapılan özel koleksiyon satışlarında en yüksek fiyatı gördü.  274 eserin hepsinin satıldığı müzayedeye 43 ülkeden alıcılar katılım gösterirken, müzayede evine göre toplam 4,000 müzayedeci kayıt yaptırdı. 

En yüksek fiyatlı parça, 1991 yapımı bakır ve metalden yapılan gergedan formunda bir çalışma masası olan Rhinocrétaire 1,1 milyon dolar getireceği tahmin edilirken 6 milyon dolara satıldı.


26 tane eser ise 1 milyon dolar/euro sınırının üstünde satış gördü.

Les Lalanne Kimdir?

Sanat dünyasında Les Lalanne adı altında bilinen François-Xavier ve Claude Lalanne ikilisi doğal formlara dayanan dekoratif sanatları ve kendilerine özgü çalışmaları ile öne çıkan 20. yüzyılın en dinamik sanatçı çiftlerindendi.


François-Xavier’ın ilk özel siparişi, moda tasarımcısı Yves Saint-Laurent ve partneri Pierre Bergé'nin evi için yaratılmış bir bar tasarımıydı. 2009’da Christie’s’de yapılan Saint-Laurent ve Bergé çiftinin koleksiyonunun müzayedesinde bu bar satışa sunuldu ve tahminlerin 15 katından fazlasında alıcı buldu. 

Les Lalanne ikilisi sanatın gündelik hayatın bir parçası olması gerektiğine inanırlardı ve her yarattıkları eserin mobilya olarak kullanılmasını bu inançlarına bağdaştırırlardı.

Chanel, Dior ve Tom Ford gibi lüks modaevlerinin mağazalarında da Les Lalannes’in tasarımları yer alıyor.