Sotheby's ve Marie Antoinette

21 Haziran 2018

Eğer bir mücevher ve tarih aşığıysanız bu yıl gerçekleşecek en büyük mücevher açık arttırmalarından birini mutlaka duymalısınız.

"Daha önce kamuya sunulmayan bu olağanüstü koleksiyon aynı zamanda Marie Antoinette’nin hayatına ucundan da olsa bir bakış atmamızı sağlıyor."

Sotheby’s, Kasım ayında Bourbon-Parma kraliyet ailesinin 100'den fazla mücevherlerini müzayedeye sunarak daha önce görülmemiş mücevherleri gün yüzüne çıkarıyor. Bu müzayedenin belki de en heyecen verici kısmı ise, ünlü Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’nin sahip olduğu daha önce hiç görülmemiş bazı takıların da açık arttırmaya çıkacak olması.
Eşinin dedesi II. Charles tarafından, I. Robert’la düğün töreninde Prenses Maria Pia'ya verilen bir elmas broş. 25.000 - 35.000 $ arasında değeri olduğu tahmin ediyor. Kasım 2018'de Sotheby's’in Cenevre'deki Bourbon-Parma Ailesi Müzayedesi'nde yer alacak.

Fransa Kraliçesi Marie Antoinette'e ait elmas ve 331 tane doğal inci içeren bir kolye. 200.000 - 300.000 $ arasında değeri olduğu tahmin ediyor. Kasım 2018'de Sotheby's’in Cenevre'deki Bourbon-Parma Ailesi Müzayedesi ‘Royal Jewels'da yer alacak.

Marie-Antoinette, mücevherlere, özellikle de inci ve elmaslara olan sevgisiyle ünlüydü. 1791 Fransız Devrimi sırasında Fransa'yı terk etmeye hazırlanırken, mücevherlerini pamuklara sarıp Brüksel'de güvendiği bir konta, yeğeni olan Avusturya İmparatoru'na teslim ettmesi için göndererek saraydan kaçırdı. Elbette Marie-Antoinette, mücevherlerini tekrar görebilecek kadar yaşayamadı (16 Ekim 1793'te giyotinle idam edildi). Ancak kızı Marie-Thérèse, serbest bırakıldıktan sonra Viyana'ya giderek annesinin değerli eşyalarıyla yeniden bir araya geldi. Marie-Thérèse’nın hiç çocuğu olmadığı için, öldüğü zaman mücevherleri kocasının yeğeni Louise’in (Kral 10. Charles'in torunu) üzerine geçti ve o zamandan beri de Bourbon-Parma kraliyet ailesine aitler.

İki oğlunun doğumunu onurlandırmak için babası tarafından Maria Anna'ya verilen 6.89 karat Birmanya yakutuna sahip bir elmas broş. 200.000 - 300.000 $ arasında değeri olduğu tahmin ediyor. Kasım 2018'de Sotheby's’in Cenevre'deki Bourbon-Parma Ailesi Müzayedesi ‘Royal Jewels'da yer alacak.

Daha önce kamuya sunulmayan bu olağanüstü koleksiyon aynı zamanda Marie Antoinette’nin hayatına ucundan da olsa bir bakış atmamızı sağlıyor. Sotheby’s Mücevher Avrupa'nın başkan yardımcısı Daniela Mascetti, müzayede ile ilgili, “Bu, satışa sunulacak en önemli kraliyet mücevher koleksiyonlarından biri ve her mücevher tarihle dolu” diyor.

Doğal bir inciye sahip elmas kolye. 1.000.000 – 2.000.000 $ arasında değeri olduğu tahmin ediyor. Kasım 2018'de Sotheby's’in Cenevre'deki Bourbon-Parma Ailesi Müzayedesi ‘Royal Jewels'da yer alacak.

Büyükannesi Savoy Düşesi Maria-Teresa tarafından I. Robert'e verilen bir elmas küpe, 150.000 - 250.000 $ arasında değeri olduğu tahmin ediyor. Kasım 2018'de Sotheby's’in Cenevre'deki Bourbon-Parma Ailesi Müzayedesi ‘Royal Jewels'da yer alacak.

Satışta her biri kendine has büyüleyici bir geçmişe sahip olan Kral 10. Charles, Avusturya arşidükleri ve Parma düklerine ait parçalar da bulunmakta. Sotheby’s’deki uzmanlar arşivlere girmeye devam ettikçe, diğer birçok unutulmuş mücevherin yanı sıra hikayeler ve daha fazlası ortaya çıkacak gibi gözüküyor.

Fransa Kraliçesi Marie Antoinette'e ait beş adet tektaş pırlanta dahil 95 adet elmas içeren bir set. 300.000 - 500.000 $ arasında değeri olduğu tahmin ediyor. Kasım 2018'de Sotheby's’in Cenevre'deki Bourbon-Parma Ailesi Müzayedesi ‘Royal Jewels'da yer alacak.

Ayrıca ilgilenenler için, 27 Haziran'da Milano'da, 18 Eylül'de Münih'te ve 21 Eylül'de Köln'de mücevherlerin sergileri olacak.