Sovyet Rusya'nın Çekici Soğukluğu

10 Şubat 2019

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği tarihin tozlu sayfaları arasında yer alıyor olsa da, hem kişilerin hem de şehirlerin hafızasında yer etmeye devam ediyor.

Sovyet Rusya sadece teorik ve pratik açıdan incelenmeyi haketmiyor, dönemin mimarisi günümüzde en ilginç kareleri vermeye devam ediyor. Genel olarak ürkütücü, fütüristik ve soğuk olarak anılan bu yapılar sistemden özerk olarak değerlendirilemese de, etkisinden çıkılması mümkün olmayan türden. 


Başarılı fotoğrafçı Danila Tkachenko bu anlatılması güç hisleri fotoğraf makinasıyla dile getirmiş durumda. “Restricted Areas” ütopya ile teknolojinin peşinde olan toplumu, mimariye yansımalarını ele alıyor. Şu an tek bir insanın dahi uğramadığı yerlere bakarken hem hayal kırıklığını hem de umudu aynı anda yaşayabiliyorsunuz.


Bir zamanların teknoloji kalesi olan efsanevi binalar yerlerinde dursa da içinin boşluğundan ziyade içinde bulunduğu boşluk fotoğrafçı tarafından sorgulatılıyor. Tkachenko, devletin bireyi hangi süreçlerde ne için kullandığını ve günün sonunda elimizde ne kaldığını, amacın ne kadarının gerçekleştirildiği ve gerçek başarının ne olduğunu sade bir şekilde ortaya koyuyor.

danilatkachenko.com