Spaceport: Virgin Galactic’ten uzaya açılan bir kapı

29 Ağustos 2019

Uzay seyahatlerinde kullanılmak amacıyla kapılarını açtığı terminal ile Virgin Galactic, insanoğlunu uzayda rahatlatıcı bir tatil hayaline bir adım daha yaklaştırıyor.


İngiliz Richard Branson 2004 yılında insanları turistik amaçla uzaya çıkaracağını söylediğinde hiç kimse inanmamıştı. Fakat 2019 yılına gelindiğinde Branson’ın ilerigörüşlülüğünün meyvesi Virgin Galactic, insanoğlunu uzaya bir adım daha yaklaştırmayı başardı. 


Amerika Birleşik Devletleri’nin New Mexico eyaleti artık ilginç bir binaya ev sahipliği yapıyor. Virgin Galactic tarafından, 6 bin metrekareden daha büyük bir alan üzerine inşa edilen bu bina önümüzdeki yıldan itibaren “uzay terminali” olarak “uzay turistlerine” hizmet etmeye başlayacak. 

Foster + Partners tarafından tasarlanan, Spaceport isimli terminal şık tasarımı ile şimdiden ilgi odağı olmayı başardı. Üç kattan oluşan terminalin şu anda sadece ilk iki katı hazır. Virgin Galactic yetkilileri üçüncü ve son katın ise en kısa zamanda hazır olacağını söylüyorlar. 


Terminalin ilk katı, Gaia Salonu yolcular hem kalkışa hazır olduğunda hem de Dünya’ya geri döndüklerinde dinlenebilecekleri bir alan olarak tasarlanmış. İç tasarımda her ne kadar sadelik öne çıksa da fütüristik mobilyalar uzay çağına gönderme yapıyor. Tasarım yolcuların bu tarihi yolculuğa çıkmadan önce birbirleri ile kaynaşmalarını ve deneyimlerini paylaşmalarını da kolaylaştırmayı amaçlıyor. Alan, uçuş ekibi tarafından da kullanılacağı için geleceğin astronotları ekip ile kahve içip sohbet etme fırsatı da bulacaklar.

Cirrus adı verilen ikinci kat ise daha steril bir iç tasarıma sahip. Gaia’da kullanılan sıcak renklerin aksine Cirrus’da beyazın ve grinin birçok tonu kullanılmış. Bu kat görev kontrol ekibi, brifing odası ve uçuş operasyon ekibinin geri kalanına ev sahipliği yapacak.

Son teknolojiyle donatılmış terminalin son katının da birkaç aya hazır olacağı söyleniyor. Terminal 2020 yılında Virgin Galactic’in gerçekleştireceği ilk ticari uzay uçuşuna hazır olacak gibi duruyor. Tasarım harikası terminal, 200 bin dolardan fazla ön ödeme yaparak uzay seyahati için rezervasyon yaptıran yaklaşık 600 kişi tarafından kullanılacak.