SpaceX, Falcon 9 ile uzaya ilk insanlı uçuşunu gerçekleştirdi

02 Haziran 2020

NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley ile gerçekleşen bu uçuşu, ABD'yi uzaya geri döndürerek dokuz yıllık uzun bekleyişi sona erdirdi.

30 Mayıs 2020'de 15:22 EDT’de, NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde mürettebat, Falcon 9 ile tarihi uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Başlangıçta 27 Mayıs 2020 için planlanan, ancak fırtınalı hava koşulları nedeniyle geciken ucuş, astronotları Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) taşıyan araç, ilk ticari olarak inşa edilen ve işletilen uzay aracı olma özelliğine sahip. NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley ile gerçekleşen bu uçuş, ABD'yi uzaya geri döndürecek dokuz yıllık bir bekleyişi sona erdirdi.

"Demo-2", SpaceX’in insanlı uzay uçuşu sisteminin NASA tarafından ISS'ye ve ISS'den operasyonel mürettebat görevleri için onaylanması için son büyük sınav. SpaceX, şimdiye kadar yapılmış en güvenli, en gelişmiş sistemlerden biri ile insanlı uzay uçuşu ile Amerika'nın Ay, Mars ve ötesindeki uzay araştırmalarında geleceği için bir dönüm noktası olacak.