SpaceX’in roketi dünyaya başarılı bir iniş gerçekleştirdi

10 Ocak 2020

Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX’in “Falcon 9” isimli dikey iniş yapabilen roketi, 2019’un son günlerinde başarılı bir kalkışın sonunda dünyaya iniş yaptı.


Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın önderliğinde kurulan uzay şirketi SpaceX kurulduğu andan itibaren uzay yarışını farklı bir boyuta taşımayı başarıyor. Musk’ın Mars’ı kolonileştirme hayalinin bir parçası olan SpaceX’in en önemli hedefi ise uzaya yolculuk için kullanılacak roketlerin tekrar kullanılmasına olanak sağlayacak olan devrim niteliğindeki iniş sistemleriydi.

Geçtiğimiz son 5 yılda dikey iniş yapabilen roketleri test eden SpaceX, 2019’un son günlerinde uzaya fırlattığı Falcon 9 roketlerinden birini sağlıklı bir şekilde dünyaya indirmeyi başardı. SpaceX’in başarısını tarihi yapan ise şirketin inen roketin parçalarının büyük bölümünü toplamayı başarması oldu.

Florida’da bulunan Cape Canaveral Hava Üssü’nden kalkış yapan Falcon 9 inişini Atlantik Okyanusu’nun üzerine yerleştiren bir gemiye iniş yaptı. İniş süresince SpaceX’in droneları ve diğer gemileri de roketin inişte parçalanan ve tekrar kullanılabilen parçalarını topladı. İnişte toplanamayan ve denize düşen tek parça ise roketin burun konisi oldu.


Yeniden kullanılabilir roketler uzay taşımacılığı için çok büyük önem taşıyor. Uydu, yaşam malzemesi ya da modül gibi kargoları atmosfer dışına çıkartmak için kullanılan günümüz roketlerinden farklı olarak bu roketler, sadece bir kez değil defalarca kullanılabiliyor ve bu da çok ama çok ciddi mali tasarruf getirebiliyor.