Sri Lanka’da Ekolojik Otel: Gal Oya Lodge

04 Şubat 2021

Sri Lanka'nın en güzel ulusal parklarından birinde konumlanan Gal Oya Lodge, misafirlerini 20 dönümlük özel bir ormanın içine davet ederken daha önce hiç görmediğiniz bir doğa ve vahşi yaşam dünyası sunmayı vaadediyor.

Sri Lanka'nın el değmemiş bir köşesindeki park alanları ve görkemli filleriyle tanışabileceğiniz bir eko-inzivaya çekilmek istiyorsanız, turistler tarafından keşfedilmemiş Gal Oya, doğa-severlerin vahşi yaşamla iç içe zaman geçirip doğal ortamın keyfinin çıkarılabileceği manzaralarıyla ziyaretçilerini büyülemeyi bekliyor.


Ekolojik otel, bir ulusal park içinde kalmak için konumlandırılan tek yer olma özelliği bir yana, yüksek kaliteli ve çevre dostu turizm konusunda uzmanlaşmıştır. Yerel kaynaklar ve genellikle geri dönüştürülmüş malzemelerden inşa edilen 9 odalı orman evlerinden oluşan dünyasıyla doğaya geri dönüşü arzulayan herkes için mükemmel bir alan. Bütün bunların yanında ziyaretçilere orman gezintileri ve doğa yürüyüşleri imkanı da sunuyor.


Sri Lanka’nın güney doğusunda yer alan Gal Oya Ulusal Parkı, ülkede tekneyle safari yapabileceğiniz tek ulusal park olma özelliğine sahip. Vahşi fillerle tanışmak için en iyi yerlerden biri olması bir yana, tembel ayı, leopar, langur, yaban domuzu, hint timsahı, su aygırı, geyik ve 150’den fazla kuş türüne da ev sahipliği yapıyor. Zoolojiyle ilgilenen herhangi birinin rüyası olabilecek ulusal park, 1954 yılında Senanayake Samudraya rezervuarının havzasını korumak için kurulmuş.

Deneyimlenebilecek vahşi yaşam güzelliklerine ek olarak bölge, park etrafında bulunan kültürel alanlar sayesinde zengin bir tarihe sahip: Buda’nın Sri Lanka’ya yaptığı son ziyarette oturduğu söylenen yeri işaretlemek için inşa edilmiş bir tapınak olan Digha Vapi Dagoba ve Antik Brahmi yazıtlarının bulunduğu Wadinagala yakınlarındaki Henebedde mağarası keşfedilebilecek güzellikler arasında.


Bütün bunlara rağmen, yeşil otel, en az ziyaret edilen ulusal parklardan birinde konumlanıyor. Turizmin büyük ölçüde gelişmemiş olmasından kaynaklanan bu durum, Sri Lanka'nın tahribe uğratılmamış bir köşesini deneyimlemek isteyen gezginler için gizli bir mücevher konumuna sahip. Gal Oya, kalabalıklardan kaçmak, teknolojiden uzaklaşmak, Sri Lanka’nın sunduğu en etkileyici manzaralarından birkaçını deneyimlemek ve vahşi yaşamı gözlemleyebilmek isteyenler için mükemmel bir tercih.