Sri Lanka’nın Gizli Kalmış Kolonik ve Tarihi Oteli Amangalla

30 Nisan 2019

Sri Lanka'da yer alan Galle Kalesi’nin eşi benzeri yok. Bu özel yapı UNESCO dünya mirası listesinde şimdiden yerini aldı bile…

Sri Lanka'da yer alan Galle Kalesi’nin eşi benzeri yok. Bu özel yapı UNESCO dünya mirası listesinde şimdiden yerini aldı bile… Üç tarafı okyanuslarla çevrili olan bu şaşırtıcı derecede geniş yerleşim bölgesi, dar sokakları ve yol kenarlarına yerleşmiş etkileyici butikleri ile geniş bir restoran ve kafe koleksiyonuna sahip.


Galle Kalesi’ne yolu düşen sadece denizaşırı ziyaretçiler değil; yerel çiftler de düğün fotoğraflarını çektirmek için sık sık buraya geliyor ve bölgenin renkli görüntüsüne katkıda bulunuyor. Galle Kalesi ile ilgili en güzel şey ise, nesiller boyunca burada süregelen tarihi okullar ve hastanelerle dolu, işlek bir mahalle olarak kalmış olması. Ne gariptir ki burada hâlâ eşek arabasıyla karşılaşmanız bile mümkün.
Hubbub'un kalbine mükemmel bir şekilde yerleşmiş olan bu lokasyonda turist orduları tarafından rahatsız edilmeden, huzurlu bir şekilde keşfe çıkabilirsiniz.

Amangalla'yı barındıran binanın tarihi ise 300 yıldan daha eskilere dayanıyor. Çeşitli enkarnasyonlardan geçen ve 1860'lı yıllardan beri otel olarak kullanılan bu bina 2005 yılında Aman oteli olarak yeniden açıldı. Taş işçiliği de dahil olmak üzere, binanın orijinal özelliklerinin birçoğu korunmuş ve bu da klasik bir sömürge şıklığının en güzel örneklerinden biri…

 

Odalar genel olarak çeşitli ağaç türlerine ev sahipliği yapan zengin tropik ormanlarından gelen ahşapla dekore edilmiş. Konuklar tarafından odaların en çok sevilen özelliği ise, geniş, ferah ve dört bir yanı sarmaşıklarla çevrili bir verandaya açılıyor olması.

 

Amangalla'nın restoranının menüsü konuklarına Sri Lanka ve batı mutfağının çeşitli seçenekleriyle oluşturulmuş, geniş bir yemek yelpazesi sunuyor. Size tavsiyemiz ise kahvaltıda özellikle bölgeninyöresel lezzeti olan “pittuyu” (buharda pişirilmiş hindistan cevizi ve pirinç unu) denemeniz.Akşam yemeğinde pancar ve kinoa salatası gibi hafif seçeneklerin yanı sıra bol körili ve baharatlı alternatifler de mevcut.
Çeşitli yerel çaylarla beraber servis edilen görkemli ikindi çayını ise sakın kaçırmayın. Size iyi bir ipucu verelim: Öğleden sonra bir kokteyl havasındaysanız, mutlaka otelin “Günbatımı Balkonu”na gidin. Bu kadar küçük bir otel için Amangalla'nın barındırdığı epeyce sürpriz var.Bunlardan biri görülmeye değer atmosferik spa’sı…


Bölgenin tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, otel kütüphanesinin keşfedilmesi gereken zengin kaynakları bulunuyor. Ancak tüm zamanınızı oteldegeçirmeyin, çünkü kalede de keşfedilecek pek çok şey var. İster biraz alışveriş yapabilir, isterseniz de deniz arkeolojisi müzesini içeren bölgenin tarihi anıtlarını keşfe çıkabilirsiniz. Hollanda Reform Kilisesine göz atmayı da unutmayın.