Starbucks’tan Bir Yenilik: Viski Fıçısında Bekletilmiş Kahve

05 Mayıs 2017

Meşe fıçılarında bekletilen kahve çekirdeklerinden viski aromalı kahveler

"Kavrulmamış kahve çekirdekleri viskilerin bekletildiği meşe fıçılarına özenle yerleştirildikten sonra, düzenli aralıklarla döndürülen fıçıların içinde viski aromasını içine çekiyor."

Starbucks’ın ar-ge ekibinden şef ve gıda bilimcisi Duane Thompson’ın hobi olarak dört sene önce kendi garajında başlattığı fıçıda bekletme işlemi üzerine yaptığı çalışmalar, Starbucks’a yeni bir kahve anlayışı kazandırmış. Fıçıda bekletme tekniği için gerçek bir ustalık gerektiğini belirten Thompson, demlendikçe lezzeti artan kahve fikrini ekibine de aşılamış. Sonuç olarak, Starbucks Reserve® Whiskey Barrel-Aged Sulawesi ortaya çıkmış.

Kavrulmamış Starbucks Reserve® Sulawesi kahve çekirdekleri, içi yeni boşaltılmış Woodline Whiskey Co. viskilerinin bekletildiği meşe fıçılarına özenle yerleştiriliyor ve düzenli olarak döndürülen fıçıların içinde kahve çekirdekleri viski aromasını içine çekiyor. Bir süre bekletilen çekirdekler daha sonrasında Starbucks uzmanları tarafından kavrularak içime hazır hale getiriliyor. Her ne kadar kavrulma işlemi esnasında alkol buharlaşsa da, viskinin tipik aroması ve lezzeti kalıcılığını koruyor.

Seattle'daki Starbucks Reserve Roastery, fıçıda bekletilmiş kahve çekirdekleri ile müşterilerine iki seçenek sunuyor: Barrel-Aged Cold Brew ve Barrel-Aged Con Crema. Barrel-Aged Cold Brew, uzun demlenmiş Whiskey Barrel-Aged Sulawesi kahvesinin vanilya şurubu ile tatlandırılmasıyla hazırlanıyor, yanında da buzla servis ediliyor. Barrel-Aged Con Crema ise, sıcak hazırlanan Whiskey Barrel-Aged Sulawesi’nin fıçıda bekletilmiş vanilya şurubuyla karıştırılmasıyla elde ediliyor, beyaz köpük tabakasının üzerine de cascara şekeri serpiliyor.  

Barrel-Aged Cold Brew

Barrel-Aged Con Crema