Stella by Stella Koleksiyonu

02 Kasım 2022

Ünlü tasarımcı Stella McCartney, Amerikalı ressam ve heykeltraş Frank Stella’nın sanat eserlerine yeni koleksiyonu Stella by Stella ile yeni bir yorum getiriyor.

Paris’teki Centre Pompidou’da gösterilen Stella McCartney'nin Sonbahar/Kış 2022 koleksiyonu, Amerikalı ressam ve heykeltıraş Frank Stella'nın sanat eserlerini moda aracılığıyla yeniden yorumluyor. Bir Stella'nın (McCartney) diğerinin (Frank) çalışmalarını ele alarak tüm Sonbahar/Kış 2022 koleksiyonunu oluşturduğu moda-sanat iş birliğinin adı ise Stella by Stella.

Stella McCartney, Frank Stella'nın bir süredir hayranı ve tanıdığı olduğunu söylüyor. Ayrıca sanatçının kariyeri boyunca minimalist tarzdan maksimalist soyutlamaya geçişini, kendi kıyafetlerindeki geçiş ile benzer bulduğunu belirtiyor.


1960'ların sonundan 1990'ların ortalarına kadar uzanan yılları yansıtan koleksiyonda, Frank Stella'nın “Swan Engraving III” (1982), “Ahab” (1988), “Spectralia” (1994) ve “V Series” (1968) dahil olmak üzere çeşitli sanat eserleri kıyafetlerin üzerine aynı şekilde basılıyor. Bu sanat eserlerinin etkileri bazen de McCartney'nin terziliğinde ve trikolarında zikzak çizen çizgisel motiflerde görülüyor. 


Güçlü omuzlar, o dönemin belirgin bir referansı olarak, özellikle McCartney'nin imza tasarımı kürksüz paltolarda kullanılıyor. Burada bir bağ beli zarifçe sararken, ilmekli ve plise viskon elbiseler, dans pisti için hazırlanmış canlı bir renk paleti ile hayat buluyor.