Stella McCartney’nin ilham kaynağı bu kez ressam Frank Stella

08 Eylül 2022

İngiliz tasarımcı Stella McCartney yeni koleksiyonu için aradığı ilhamı ünlü ressam Frank Stella’nın eserlerinde buluyor.

Minimalizm ve maksimalizmin zıt varoluşuna olan sevgileri ve yeniden icat etme yetenekleri İngiliz moda tasarımcısı Stella McCartney ve Amerikalı ressam Frank Stella’nın ortak tutkusu. Ve şimdi bu tutkular bir moda koleksiyonun parçası.

“Stella kadını dinamik, korkusuz ve birçok tutkuyu kucaklıyor” diyor İngiliz tasarımcı. Bu vizyondan yola çıkarak da günlük parçalar olarak hayata geçen ama her bir parçası giyilebilir bir sanat eserine dönüşen koleksiyonu oluşturduğunu anlatıyor McCartney. Stella by Stella adını verdiği Kış 2022 koleksiyonu için ilhamını Stella’nın resimlerinden alan McCartney, bu tabloları koleksiyonun parçası olan kıyafetlere ve “limited-edition” bir omuz çantasına dönüştürmüş.Tasarımcının imzası niteliğindeki kaba ve kalın metal parçalar ile tamamlanan bu çarpıcı aksesuar, sahibinin Frank Stella’nın 1994 yılına ait eseri Spectralia’nın renk patlamalarını gittiği her yere taşımasına olanak sağlıyor. “The Frayme” isimli çanta, McCartney tarafından “yeni bir ikon” olarak tanımlanırken zıtlıkların bir araya gelmesinin muhteşem bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. 


 

İlk kez Paris'teki Centre Pompidou'da moda severlerin karşısına çıkan koleksiyon McCartney'nin Yoshitomo Nara, Sheila Hicks, Ed Ruscha gibi sanatçılar ile yaptığı iş birliklerin son halkasını oluşturuyor. McCartney, “Kariyerim boyunca, büyük çağdaş sanatçılardan ve onların yapıtlarından sürekli ilham aldım” diyor. McCartney bu koleksiyonu ile de Stella’dan aldığı ilhamla anıtsal sanat eserlerin modern sanatta kalıcı hale getirmenin bir yolunu moda aracılığı ile bulmuş.