Stonewall’un 50. Yılı

14 Haziran 2019

Dünyada LGBTQ haklarının ilk kez talep edilmesinin yolunu açan ünlü Stonewall Ayaklanması, gerçekleştiği şehirde birçok sanat etkinliğiyle kutlanıyor.

New York’un özellikle 1950’lerden itibaren müzik ve gece hayatı ile eşanlamlı semti Greenwich Village, 1969 yılında LGBTQ müşteri kitlesin hizmet veren The Stonewall Inn isimli barda çıkan büyük ayaklanmaya tanıklık etti. Trans sanatçı ve aktivist Marsha P. Johnson’ın ilk kıvılcımı yaktığı rivayet edilen ayaklanmada, LGBTQ bireyler ilk kez bir polis baskınına karşı çıktılar. İki gün boyunca polise karşı devam eden çatışmalar, yerini Gay Özgürlük Cephesi ve Onur Yürüyüşü gibi hareketlerin doğmasına vesile olan büyük bir eşcinsel hakları akımına bıraktı.


50. yılında Stonewall, şehrin birçok sanat kurumunda gerçekleşen sergilerle kutlanıyor. Brooklyn Müzesi, 1969 sonrası doğan, farklı disiplinlerde üretim yapan 20 sanatçıyı ‘Sana Kimse Yarını Söz Vermedi: Stonewall’dan 50 Yıl Sonra Sanat’ başlıklı bir sergiyle bir araya getiriyor. 8 Aralık’a kadar sürecek sergide, Elle Perez, Juliana Huxtable, Tuesday Smillie gibi isimlerin işleri yer alıyor.


New York Historical Society, ‘Stonewall 50’ sergisinde çatışmaların etkisiyle üretilen kitap, dergi, poster, fanzin ve giysileri izleyiciye sunuyor. Sergi, Keith Haring’in mendil üzerine boyadığı bir parti davetinden Dr. Martens botlara ve ünlü fotoğrafçı Peter Hujar’ın tasarladığı bir postere Stonewall’a doğru nostaljik bir gezi niteliğinde.