Su Üzerinde Alternatif Bir Yaşam Önerisi

05 Aralık 2022

Danimarka çıkışlı Land on Water, önceki benzer çalışmaların önüne geçerek su üzerinde gerçekleşmesi mümkün bir yaşam projesi sunuyor.

Danimarka merkezli mimarlık ofisi MAST (Maritime Architecture Studio), sürdürülebilirlik ve uygulanabilirlik üzerine kurulu son projesi ‘Land on Water’ı duyurdu. Seattle’da yüzen evlerden Oslo fyordlarındaki kamp alanlarına, toplum merkezleri, parklar ve hatta saunalar dahil su üzerinde inşa edilebilecek hemen her şeyle uyumlu bir sistem olan Land on Water, global iklim değişikliği nedeniyle yükselen deniz seviyelerine ve artan sel baskını ihtimallerine karşı bir çözüm olarak geliştirilmiş. Önceki benzer tasarımlardan onu ayıran ise, plastik ve çelik şamandıra veya beton unsurlara yer vermemesi. 

MAST ofisinin kurucularından Blecher, sistemin sunduğu yenilikleri şöyle anlatıyor: “Su üzerinde yapabileceklerimiz konusunda denenmiş çok şey ve bu yüzden çok fazla sınır var. Çoğu parçanın nakliyesi bile başlı başına problem. Land on Water ise tarih kadar eski, müthiş dayanıklı ve düşük maliyetli ağ formlu kafeslerden oluşan Gabion yapısını kullanıyor. Bu kafesler, projenin bulunduğu yerin yerel malzemeleri geri dönüştürülerek yapılıyor. Bir yerden bir yere aktarımları da, şekilden şekle girebilmeleri de çok kolay.”


Projenin bir diğer gayesi ise, biyolojik çeşitliliği desteklemek. Birimler arasındaki oyuklar, yosun ve yumuşakça türleri başta olmak üzere, deniz canlılarına barınabilecekleri güvenli alanlar sunuyor. “Kafes şeklindeki plastikler, su altında biyolojik sığınaklar olmasını istiyoruz. Önceki beton ve çelik yapılar bunu mümkün kılmıyordu” diye ekliyor Blecher.