Su ve Ateş, Spacruzzi’de Birleşiyor 

05 Aralık 2022

Yaratıcısı Kanwetz tarafından, “içinde şömine-ocak barındıran bir jakuzi-tekne” olarak tarih edilen Spacruzzi ile tanışın.  

Bu keyif odaklı şahane tasarım, aslında bir oksimoron gibi. Suyun üzerinde ve içinde, ama ısı ve ateşi de barındırıyor. ‘Spacruzzi’, su ve ateşin uyumla yan yana geldiği nadir ürünlerden biri. 2021’de Amerikalı girişimci Alex Kanwetz tarafından Lake Tahoe, Kaliforniya’da kurulan markanın aynı adlı tasarımı, konforlu bir küvet ile elektronik bir teknenin kesişim noktasında duruyor; içindeki şömine/ocak kısmıyla ise kendini bambaşka bir yere konumlandırıyor. Ürünü, yaratıcısı Kanwetz şöyle özetliyor: “İtici gücü elektrik olan, kendinden ısıtmalı, kendini temizleyebilen, aynı zamanda içinde gaz ile çalışan bir şömine-ocak bölümü bulunduran bir jakuzi-tekne.” 


Formunu insan gözyaşından alan tasarımın diğer ayırt edici özelliği, hacminin neredeyse tamamı kadar su alabilmesi. Spacruzzi, elektrikli motoru sayesinde beş saate yakın süre su üstünde kalabiliyor. Suyu istediğiniz derecede ısıtmak için ise sahneye şömine-fırın ünitesi çıkıyor. Bu sistem sayesinde, denize hiçbir zararlı madde de bırakılmamış oluyor. 

Spacruzzi’nin sahibi olacak şanslı kişiler, onu kişiselleştirebiliyorlar da. İskele kısmı, boyanın rengi, kullanılacak metal ve ahşap detaylar, gölgelikler, su altı aydınlatmaları, tepsiler ve içeceklerin konacağı bölümlerin her biri, kişinin isteğine göre şekillenebiliyor. 50 bin dolardan satışa çıkan Spacuzzi’nin sipariş teslim süresi ise dört ay civarında.