Superblue Miami, Es Devlin’in enstalasyon işiyle açılıyor

11 Nisan 2021

Miami’deki yeni kültür merkezi Superblue, eski bir endüstriyel binada, İngiliz tasarımcı Es Devlin’in çalışmalarını da içeren bir programla açıldı.

Miami’deki yeni kültür merkezi Superblue, eski bir endüstriyel binada, İngiliz tasarımcı Es Devlin’in çalışmalarını da içeren bir programla açıldı. Şehrin Allapattah semtinde, yakın zamanda açılan Rubell Müzesi’nin karşısında bulunan Superblue Miami, 4.650 metrekarelik yenilenmiş bir binada yer alıyor.

Es Devlin, Forest of Us, 2021. Fotoğraf: Andrea Mora

Mekan, yıl boyunca süren konuşmalar, performans gösterileri ve atölye çalışmalarına ev sahipliği yapacak olmanın yanı sıra etkinlikler için mekan kiralama opsiyonuna da sahip bir sanat alanı olması amacıyla Kobi Karp Architecture and Interior Design özenle tarafından tasarlandı.

Es Devlin, Rendering of Forest of Us, 2021. Es Devlin Studio izniyle.

Superblue Miami’nin açılış programı, aynalı yüzeyler ve aydınlatma kullanarak sürükleyici bir ortam yaratan, sahne setleri, büyük sanatçılar ve etkinlikler için büyük ölçekli sanat eserleriyle tanınan Devlin’in yeni bir projesine de yer veriyor. Ziyaretçiler, sanatçının işiyle ilgili bir film izledikten sonra, Forest of Us adlı labirente benzeyen enstalasyonda kendi yollarını çizebilirler.

TeamLab, Every Wall is a Door, 2021. Pace Gallery izniyle.

Açılış programına, aynı zamanda Japonya merkezli bir kolektif olan teamLab tarafından yaratılan “transandantal” olarak betimlenebilecek bir dijital dünya ve Amerikalı sanatçı James Turrell’in ışık temelli Ganzfeld çalışmasını da bünyesinde bulunduruyor. Mekan, ayrıca yerel kaynaklardan yararlanılan bir menü sunan ve çevre dostu eşyalar kullanan bir açık hava kafesinin yanı sıra sanatçılardan ilham alan ürünleri satan bir mağazaya da sahip.