Sürdürebilir Moda Mümkün Mü?

10 Şubat 2019

Naylon, plastik, pet şişeler, kesilen ağaçlar, kuruyan göller derken doğaya ne kadar zarar verdiğimiz her geçen gün acı bilançolarla karşımıza çıkıyor. Bilinçli bir topluluk ise bu gidişata her açıdan dur demeye hazır.

Sürdürülebilir moda aslında çok kapsamlı bir kavram. Ekonomi, ekoloji ve etik açısından bilinçli üretim ve operasyon olarak özetlersek yanlış olmaz. Hem maddi hem de manevi olarak tamamen iyi sonuçlara yol açmak esas hedef. Tekstil atölyelerinde kötü şartlarda çalışan insanlardan gerçek kürke, geri dönüştürebilir veya yok edilemez materyallere kadar uzanan bir mevzu. Hızlı moda markaları bu dediklerimizin üzerinde tam olarak duramıyor olsa da, dünya değişiyor. Bu değişime küçüklü büyüklü markalar da ortak oluyor. Favori üç sürdürülebilir markamıza Stella McCartney ile başlayabiliriz.

Stella McCartney

Koleksiyonlarında gerçek deri, kürk gibi materyaller kullanmayan McCartney, sektörün en önemli hayvan hakları savunucularından. Lüks segmentin en önemli isimlerinden biri olmakla beraber devamlı geri dönüştürülebilir kumaşlar üzerinde çalışmaya devam ediyor. Örnek olmaları bir yana, gelişiminden de taviz vermeyen Stella McCartney, moda ve sürdürülebilirlik dendiğinde akla ilk gelen isim oluyor. 

Patagonia


Meşhur ‘’outdoor’’ markalarından biri olan Patagonia için doğaya saygı markanın temelini oluşturuyor. Tırmanışçılar için ekipman sağlayan küçük bir firma olarak kurulan marka, günümüzde kayak, snowboard, balıkçılık, surf, trekking ve dağ bisikletçileri için bir vazgeçilmez. Marka, işlevsel açıdan en iyi ürünü çıkartırken bir yandan da doğaya uyumlu, geri dönüştürülebilir materyaller ile kalıcı modellere imza atıyor.

Everlane 

2010 yılında kurulan markanın politikası şeffaflık üzerine. Hangi kumaşı hangi ürün için ne kadar kullandıklarını, maliyetlerine kadar açıklıyorlar. Üzerine koydukları kar marjını da müşteri için anlamlı hale getiriyorlar ve böylece etik bir bakış açısına imza atıyorlar. Pek çok markanın üretim süreçlerini, atölyelerini veya  çalışanların şartlarını gizlediği bir dönemde Amerikalı markanın izlediği yol takdire şayan. Tarzlarını ‘’radikal şeffaflık’’ olarak tanımlayan Everlane’nin zamansız tasarımları dolabınızda uzun yıllar durabilir.