Sürdürülebilir tatil: 3D yazıcı ile inşa edilen otel 2020’de açılıyor

08 Aralık 2019

Mozambik’in doğu kıyısında bulunan Benguerra adasında 3D yazıcı ile inşa edilen tatil köyü sıfır karbon ayak iziyle doğa dostu bir kaçamak vadediyor.


Dünya küresel ısınma ve iklim değişikliği ile savaşırken her bireyin karbon ayak izini azaltma çabası daha da önem kazanıyor. Dünyanın 3D yazıcı ile inşa edilen ultra lüks oteli Kisawa Sanctuary dünyanın cennet köşelerinden birinde tatil yapma olanağı sağlarken yeryüzünün en doğa dostu kaçamağını vadediyor.


Mozambik’in turist kalabalığından uzakta lokal malzemeler ve mimari anlayış ile inşa edilen otel Benguerra Adası’nda 300 hektarlık bir alana yayılmış. Ada, Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) koruması altında bulunan deniz parkının bir parçası. Ada 145 farklı kuş türüne ev sahipliği yapmak ile balinadan Asya deniz ineğine birçok deniz canlısının da doğal yaşam alanı içerisinde. 


12 adet iki ve üç odalı bungalovlardan oluşan otel kişiye özel sahilleri, havuzları, açık hava mutfağı masaj kulübesi ve yürüyüş patikalarıyla ekoturizmi lüks ile buluşturuyor. VIP tatil deneyimi için tasarlanmış Kisawa Sanctuary her müşteri için özel dalış eğitmenleri, masöz ve oda görevlisi de tahsis ediyor. Mozambik’in su altı dünyasını uzun uzun keşfetmek isteyenlere su altı safarisi yapma imkânı da Kisawa Sanctuary’de mevcut.


Her ne kadar kişiye özel mutfağı olsa da otelin aynı zamanda Çin mutfağından Avrupa mutfaklarına kadar birçok kuliner kültürden etkilenmiş restoranlı, iki adet beach club’ı, ir kütüphanesi ve lounge alanı mevcut. Çin’in binlerce yıllık tıp birikiminden ilham alan spa’sı ise Kisawa Sanctuary’nin alametifarikası.