Sushi’nin Kişiye Özel Versiyonu

06 Mayıs 2019

Geleceğin yemek trendlerinden biri kişiselleştirilmiş gıdalar olacak

Biyolojik verilerinizden yola çıkılarak tamamen vücudunuzun ihtiyacına göre hazırlanacak 3D baskı suşi gelecekte nasıl besleneceğimizin ipuçlarını veriyor.

Geleceğin yemek trendlerinden biri kişiselleştirilmiş gıdalar olacak. Japon tasarımcılar bu trendi geleneksel suşi lezzetine uyarlayarak geçmişle geleceği birleştirdi. Projenin sahibi olan Open Meals adlı konsept tasarım stüdyosu, yiyecek kavramına getirdikleri aykırı bakış açılarıyla biliniyor. Sushi Singularity adlı bu ilginç proje, 2020’de Tokyo’da açılması planlanan restoranda hayata geçecek.
Sushi Singularity’ye en az iki hafta önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Tamamen size özel olarak kişiselleştirilmiş suşileriniz hazırlanmadan önce ilk adım, restoranın size verdiği özel kiti kullanarak vücudunuzdan çeşitli biyolojik örnekler göndermek oluyor. Bu örnekler, Open Meals’ın işbirliği yaptığı sağlık teknolojisi firması tarafından analiz ediliyor ve her ziyaretçiye özel bir sağlık kimlik kartı oluşturuluyor. Son olarak bu veriler özel bir makineye yükleniyor ve makine vücudunuzda eksik olan besin maddelerini içeren tamamen size özel suşiler hazırlıyor. Open Meals bu besin maddelerini suşilere 14 ayrı tüpünde farklı besin maddeleri bulunduran özel bir yemek üretim makinesiyle ekleyecek.

Kulağa bilim kurgu filmi gibi gelse de günümüzün 3D baskı gibi teknolojileri ile Sushi Singularity’nin gerçeğe dönüşmesi hiç imkansız değil. Open Meals gelecekle ilgili tahminini “Gelecekte gıdaların aşırı kişiselleştirilmesi giderek yaygınlaşacak. İnsanların DNA ve diğer verilerini içeren test sonuçları onların kişisel sağlık kimlik kartlarına dönüşecek,” şeklinde yapıyor.
Teknoloji ilerledikçe geleceğin gıda tasarımları üzerinde çalışan uzmanların sayısı da artıyor. Sushi Singularity şimdilik bir ilk olsa da benzer projelerle daha sık karşılaşacağımız kesin.