Sussex Düşesi’nden iş kadınları için sürdürülebilir koleksiyon

09 Ağustos 2019

Yardımsever ve girişimci kişiliği ile tanınan Sussex Düşesi Meghan Markle iş hayatındaki kadınlara yönelik bir koleksiyonu hazırlıyor. Koleksiyonu özel kılan ise elde edilen gelirin iyi bir amaç uğruna kullanılacak olması.

Dünyada gardrobu en çok takip edilen kadınlardan biri şüphesiz Sussex Düşesi Meghan Markle. Britanya prensi Harry ile evlendiği günden beri bütün dünyanın merakla izlediği Markle’ın her giydiğinin birkaç gün içinde tükenmesi onu kısa zamanda bir moda ikonuna dönüştürdü. Yardımsever kişiliğiyle ön plana çıkan ve çeşitli yardım kuruluşlarıyla birlikte pek çok projeye dahil olan Markle ise bu popülaritesini şimdi iyi bir amaç için kullanma hazırlığında.


Vogue’un Eylül sayısı için konuk editörlük görevini üstlenen Markle, bu özel sayıda çalışan kadınlar için özel bir koleksiyon hazırladığını duyurdu. Kadın hakları savunucusu olarak uzun yıllardır yardım kuruluşları ile iş birliğinde olan Markle bu koleksiyon ile hem çalışan kadınların hayatını kolaylaştırmayı hem de iş gücüne katılmak isteyip fırsat bulamayan kadınlara yardım etmeyi amaçlıyor.


Marks and Spencer, Jigsaawi, John Lewis&Partners ve Markle’ın yakın arkadaşı moda tasarımcısı Misha Nonoo ile ortaklaşa hazırlanan koleksiyonun parçaları hakkında daha kesin bir bilgi yok fakat merakla beklenen iş birliğinin sonbaharda tanıtılması bekleniyor.

Koleksiyonu özel kılan ise aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi oluşu. Markle’in hazırladığı koleksiyondan satılacak her bir parça için iş görüşmesi yapacak olan işsiz kadınlar için stil ve koçluk hizmetleri sunan yardım kuruluşu Smart Works’e bağış olarak geri dönecek. 

Vogue’a koleksiyon hakkında küçük ipuçları veren Markle “Bu sadece birbirimizin hikâyesinin bir parçası olmamıza izin vermekle kalmıyor, birlikte olduğumuzu da hatırlatıyor” diyor ve ekliyor: “Amacımız; bir kadının iş görüşmesine girerken kendinden emin olmasını sağlamak ve onlara ilham olmak.”