Suyun Altındakiler İçin Sanat

29 Temmuz 2018

İngiliz heykeltıraş Jason deCaires Taylor'ın 'Coralarium' eseri, mercan ve diğer deniz canlılarının yaşam alanı içerisine kurulu, 30 heykel ile dolu su altı ve su üstü canlılarına sunulmuş bir sanat galerisi.

“Neredeyse ters bir hayvanat bahçesi gibi. Bu, vahşi yaşamla etkileşim şeklimizin tersine dönüşmesi.” Jason deCaires Taylor

İngiliz heykeltıraş Jason deCaires Taylor, doğaya çarpıcı bir enstalasyon bıraktı. Fairmont Maldives Sirru Fen Fushi için yaptığı Coralarium adlı eser, mercan ve diğer deniz canlılarının yaşam alanı içerisine kurulu, 30 heykel ile dolu yarısı su altı canlılarının seyrine sunulmuş bir sanat galerisi.


Fotoğraflar: Jason deCaires Taylor'ın izniyle

“Neredeyse ters bir hayvanat bahçesi gibi” diyor projeyi belgeleyen bir kısa filmde deCaires Taylor, “Şehirlerde, uzağa gider ve kafesli hayvanlara bakarız. Oysa burada, biz kafesteyiz ve deniz canlıları gelip bize bakabilir. Bu, vahşi yaşamla etkileşim şeklimizin tersine dönüşmesi.”

Coralarum deneyimi, karadan gözlemleyebildiğiniz kadarıyla başlıyor. Ardından mercanlarla işaretlenmiş bir yol boyunca bir su altı merdiveni ile ilerleyerek, galerinin geri kalanına erişim sağlayan ve platforma ulaşılıyor.


Heykellerin gezegenle bağlantıları bulundukları konuma göre üç şekilde kuruluyor. Üstte, siyah silüetli figürler çatıda oturarak gökyüzüne uzanıyor. Orta kısımda, galeri içindeki bazı figürlerin dalga ve gelgitler ile su altı ve su üzerindeki konumları değişiyor. En derindeki seviyede ise, figürler deniz yaşamı ile sürekli temas halinde. Bu durum, Colararium'un suyla olan ilişkisinin ve yansıttığı hissin her gün değişmesini sağlamakta.

Eserdeki heykeller, Maldivlerdeki gerçek insanlara benzemekte. Banyan ağaçları, vidalı çamlar ve staghorn mercanları gibi adadaki yerli türler de diğer organik elementleri oluşturmakta.

Ziyaretçiler, heykelleri ve deniz yaşamını açıklayacak bir Fairmont Maldives uzman rehberi eşliğinde Coralarium'u gezebilme şansına erişecek.