Sylvia Plath ve Mirası

16 Mart 2018

Bonhams müzayede evi, ünlü şairin hayatı ve Ted Hughes ile olan evliliğine ışık tutuyor.

“Hughes ile Plath’in hikayesi her ne kadar mutlu sonla bitmese de, Bonhams’ın düzenlediği müzayede, Hughes’un Plath’in ölümünden sonra eserlerine bir miras olarak ne kadar sahip çıktığını da gösteriyor.”

20. yüzyılın en edebi çiftlerinden Sylvia Plath ve Ted Hughes, evlilikleri ve şair kimlikleriyle Bonhams müzayede evinin düzenlediği açık artırmada tekrar hayat bulacak. Plath ve Hughes’un kendileri gibi şair ve sanatçı olan 57 yaşındaki kızları Frieda Hughes’un Bonhams üzerinden satışa çıkardığı değerli koleksiyon, Sylvia’nın 30 yaşındayken Şubat 1963’te trajik intiharını hatırlatırken, bir yandan Plath-Hughes çiftinin ayrılıklarından önceki yakın çalışma ilişkisine de ışık tutuyor.

Plath ve Hughes’un hayattaki tek çocukları Frieda Hughes tarafından satışa sunulan eşyalar arasında başta Plath’in kitapları bulunmak üzere kıyafetleri, mücevherleri, mobilyaları, içinde kendi notlarının bulunduğu yemek kitabı ve “The Bell Jar” kitabını yazdığı Hermes daktilosu yer alıyor. Bu ay içerisinde gerçekleştirilecek açık artırmada Sylvia Plath’in Ted Hughes ile çıktıkları İspanya’daki balayı esnasında Plath’in çizdiği Hughes portresi de tahminen £20,000 veya £30,000’dan satılacak.
Açık artırmaya çıkarılan her bir parça üzerinde titizlikle çalışan Bonhams’ın kitap uzmanı Luke Batterham’a göre koleksiyonun özünü kelimeler ve eserler oluşturuyor. Batterham aynı zamanda bu koleksiyonun Hughes-Plath çiftinin özellikle ilk evlilik yıllarındaki merak uyandıran kreatif ilişkisini yansıttığının altını çiziyor.

Koleksiyondaki en önemli parçalardan biri hiç kuşkusuz Plath’in “The Bell Jar” yani “Sırça Fanus” kitabı. The Bell Jar, Plath’in ölümünden yaklaşık bir ay sonra yayımlanan ve Plath’in son daktilosu Hermes 3000 ile yazdığı kitap.


Sylvia Plath, daha önce de depresyonla mücadele vermiş ve intihara teşebbüs etmişti ancak Hughes’un onu aldatması ve Plath’in bu olayı hiç affedememesi durumu daha da kötüleştirdi. Hughes ile Plath’in hikayesi her ne kadar mutlu sonla bitmese de, Bonhams’ın düzenlediği müzayede, Hughes’un Plath’in ölümünden sonra eserlerine bir miras olarak ne kadar sahip çıktığını da gösteriyor. Frieda Hughes’un babasından devralarak yaşatmaya devam ettiği miras, 21 Mart’ta Bonhams, Londra’da gerçekleştirilecek açık artırmada meraklılarıyla buluşacak.